Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku będą zmiany w głosowaniu na projekty z budżetu obywatelskiego na rok 2026 - nie będzie faworyzowania szkół
Projekty szkolne pozostaną, ale nie będą faworyzowane jak dotychczas z powodu możliwości mobilizacji głosujących. Białostoccy radni wprowadzili ważne zmiany w głosowaniu na budżet obywatelski w przyszłym roku.
Głowna zmiana dotyczy projektów zgłaszanych przez placówki edukacyjne, które dziś z uwagi na liczbę głosujących uczniów i ich rodziców mają większe szanse na wygraną niż niezależne projekty mieszkańców.
Stało się tak, że projekty szkolne mają ogromną przewagę na starcie. Szkoły stały się farmami głosów, a nie o to chodzi w budżecie obywatelskim - ocenia radny klubu Prawa i Sprawiedliwość Sebastian Putra.
Dlatego w głosowaniu w przyszłym roku projekty szkolne traktowane będą inaczej. Po pierwsze, będą odrębną, trzecią kategorią projektów obok okołomiejskich i osiedlowych. Po drugie, projekty twarde poszczególnych szkół będą mogły wygrać raz na trzy lata.
Ograniczenie możliwości szkół w pozyskiwaniu inwestycji z Budżetu Obywatelskiego to realizacja postulatu mieszkańców, którzy w konsultacjach zgłaszali uwagi do obecnego - nie do końca sprawiedliwego sytemu - mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Natomiast bez zmian pozostanie kwota, jaką w głosowaniu podzielą mieszkańcy Białegostoku. Podobnie jak w tym roku, do dyspozycji będzie 15 milionów złotych.
Białostoczanie decydują o podziale 15 milionów złotych z budżetu miasta. W poniedziałek (7.10) kończy się głosowanie na przyszłoroczny budżet obywatelski. Do wyboru jest 81 projektów - osiedlowych i okołomiejskich.
Do wyboru jest 81 pomysłów: 26 ogólnomiejskich i 55 osiedlowych. We wtorek (24.09) rozpoczyna się głosowanie do przyszłorocznej edycji białostockiego Budżetu Obywatelskiego.
Od wtorku (17.09.) do wtorku (1.10) mieszkańcy Łomży mogą głosować na zadania przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Do wyboru mają 27 zadań - 9 ogólnomiejskich i 18 osiedlowych.