Radio Białystok | Wiadomości | Coroczne nagrody "Dróg Miłosierdzia". Cztery "Michały" w trzech kategoriach
Cztery osoby otrzymały tegoroczne „Michały” - nagrody za propagowanie Miłosierdzia Bożego i działalność charytatywną. Nagroda jest upamiętnieniem postaci Apostoła Miłosierdzia Bożego bł. ks. Michała Sopoćki.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku laureaci otrzymali nagrody w trzech kategoriach.
„Michała 2024” w kategorii „Świadek Bożego Miłosierdzia w Polsce” otrzymała Monika Syczewska.
W kategorii „Pełniący dzieła miłosierdzia” wyróżnienie dostali: doktor Tadeusz Borowski-Beszta (założyciel pierwszego w Polsce stacjonarnego hospicjum „Dom Opatrzności Bożej” w Białymstoku) oraz doktor Paweł Grabowski (twórca pierwszego wiejskiego hospicjum domowego na Podlasiu oraz hospicjum stacjonarnego w małej wsi).
W kategorii "Twórca kultury Miłosierdzia" statuetkę otrzymał krytyk literacki Waldemar Smaszcz.
Gala wręczenia nagród miesięcznika Archidiecezji Białostockiej „Drogi Miłosierdzia” odbywa się zawsze 28 września, w dniu święta patrona Białegostoku - bł. Ks. Michała Sopoćki. Właśnie tego dnia, w 2008 roku, w stolicy województwa odbyła się Jego beatyfikacja. Dni Patronalne Białegostoku odbywają się od 2016 r., kiedy to bł. ks. Sopoćko został ogłoszony miasta.
Zwieńczeniem sobotnich uroczystości jest uroczysta msza o godz. 18 w intencji mieszkańców Białegostoku pod przewodnictwem metropolity białostockiego arcybiskupa Józefa Guzdka.
Tegoroczne obchody Dni Patronalnych zakończą się muzycznie. W niedzielę i poniedziałek (29 i 30.09) w Kinie Ton wystąpi zespół Winnica.
Rozpoczynają się dni patronalne Białegostoku. To cykl wydarzeń upamiętniających rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki, patrona miasta.
Dziś (7.04) w Kościele katolickim Niedziela Miłosierdzia Bożego. To dzień szczególnych łask i odpuszczenia grzechów. O jego ustanowienie w kalendarzu liturgicznym zabiegał ks. Michał Sopoćko.
Kiedy zaczyna się historia o Bożym Miłosierdziu? Dlaczego bohaterowie - święta siostra Faustyna, błogosławiony ksiądz Michał Sopoćko, Eugeniusz Kazimirowski, Adolf Hyła - poczuli Boży nakaz, by o Jezusie Miłosiernym wbrew woli świata mówić, pisać, malować?