Radio Białystok | Wiadomości | Prawie 21 tys. widzów obejrzało spektakle białostockiego Teatru Dramatycznego
Mimo przedłużającego się remontu Teatru Dramatycznego w Białymstoku, spektakle tej instytucji zobaczyło w tym sezonie prawie 21 tys. widzów. W poniedziałek (24.06) podsumowano sezon artystyczny 2023/2024.
W nowym sezonie spektakle nadal będą grane w budynkach innych instytucji
Remont głównej siedziby przy ul. Elektrycznej potrwa jeszcze około dwóch lat. Spektakle przez ten okres wciąż będą grane w budynkach innych instytucji w Białymstoku.
W sezonie zrealizowaliśmy trzy premiery, jak na warunki remontowe, przy zagranych 156 spektaklach, gdzie widownia na scenach poza naszą siedzibą w porównaniu z tym, co mamy w teatrze jest dużo mniejsza, uważam że to był niezły sezon - mówi dyrektor Piotr Półtorak.
Te trzy premiery to: "Posprzątane” w reżyserii Bożeny Baranowskiej, "Szwagierki” w reżyserii Michała Znanieckiego oraz "Małe zbrodnie małżeńskie” w reżyserii Jolanty Hinc-Mackiewicz.
- W tym sezonie podczas 414 godzin zajęć umiejętności kształciło prawie 110 osób w sześciu grupach. Zwieńczeniem zajęć każdej grupy jak co roku był pokaz finałowy - dodał Piotr Półtorak.
Teatr zorganizował m.in. 7. edycję festiwalu "Kierunek Wschód”
Na początku października Teatr zorganizował 7. edycję festiwalu "Kierunek Wschód”, podczas którego Białystok odwiedziły m.in. teatry z Armenii, Macedonii Północnej, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski.
Cieszymy się, że ponownie udało nam się zaprosić do Białegostoku wybitnych artystów. "Kierunek Wschód” co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów, dlatego nie możemy doczekać się tegorocznej edycji wydarzenia. Przygotowaliśmy kilka artystycznych niespodzianek - mówi zastępca dyrektora teatru Martyna Faustyna Zaniewska.
W październiku, listopadzie oraz w grudniu Teatr Dramatyczny przeprowadził dwudniowe, autorskie bezpłatne szkolenia dla nauczycieli, pracowników instytucji kultury oraz animatorów kultury. Był to piąty sezon warsztatów w ramach projektu "Teatr – Lubię to!” - dodaje aktor Marek Tyszkiewicz.
Zakończył się projekt "Scena za rzeką – etap I”
Instytucja w sezonie 2023/2024 zakończyła realizację dwuletniego projektu inwestycyjnego "Scena za rzeką – etap I”. Powstał projekt architektoniczno-budowlany, dzięki któremu w przyszłości przy ul. Branickiego 15 będzie można wybudować obiekt z dodatkową sceną, nowoczesną przestrzeń warsztatowo-magazynową, profesjonalną salę prób oraz pokoje gościnne.
- To projekt, który zrealizowaliśmy z myślą o przyszłości instytucji i jej rozwoju. Inwestycja ta nie rozpocznie się, zanim nie ukończymy remontu naszej siedziby głównej. Warunkiem poszukiwania środków zewnętrznych jest jednak posiadanie projektu, stąd nasze strategiczne myślenie i podjęcie decyzji o rozpoczęciu prac nad dokumentacją projektową - mówi Martyna Zaniewska i dodaje: "7 września planujemy nowe plenerowe wydarzenie artystyczne dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury. Na placu Marszałka J. Piłsudskiego przy remontowanym teatrze będzie koncert, performance czy dyskusje".
A na koniec września Teatr Dramatyczny zapowiada premierę farsy "O co biega?" Philipa Kinga w reżyserii Grzegorza Chrapiewicza.