Radio Białystok | Wiadomości | Policjanci pełniący służbę na polsko-białoruskiej granicy będą mieli przy sobie broń

Policjanci pełniący służbę na polsko-białoruskiej granicy będą mieli przy sobie broń

autor: Grzegorz Pilat

7.06.2024, 19:04, akt. 19:56

W związku z trudną sytuacją na granicy polsko-białoruskiej i nasilającą się agresją - policjanci pełniący tam służbę będą mieli przy sobie broń. Wcześniej, zgodnie z przepisami, takiej nie musieli mieć przy sobie.

źródło: Twitter Polska Policja
źródło: Twitter Polska Policja

Dowódca podjął decyzję, że ze względów bezpieczeństwa, funkcjonariusze będą nosili broń w kaburach.


Rzeczywiście takie decyzje zapadły, natomiast one są podyktowane tym, że od 4 czerwca policjanci oddziałów prewencji dołączyli do służb na granicy. Te trzy dni pokazały, że rzeczywiście tam jest bardzo intensywnie. Sytuacje związane z incydentami eskalują. Już przez te 3 dni było dużo sytuacji, w których mieliśmy do czynienia z atakami na funkcjonariuszy i ta eskalacja niestety powoduje, że zapadły decyzje o tym, żeby broń palną krótką policjanci mieli jednak w kaburach - potwierdza rzeczniczka Komendanta Głównego Policji mł. insp. Katarzyna Nowak.


Standardowo policjanci pełniący służbę w tzw. "oddziale zwartym" nie mają przy sobie broni.


To nie jest niczym nowym, bo to się oczywiście odbywa zgodnie z przepisami. Ustawa o środkach przymusu bezpośredniego mówi, że standardowo oddziały zwarte policji nie posiadają tej broni bezpośrednio przy sobie w wyposażeniu, ale decyzją osób dowodzących bezpośrednio na miejscu, w zależności od okoliczności, z którymi się mierzą, takie decyzje mogą być podjęte i taka decyzja tutaj zapadła. W związku z tymi zdarzeniami, do których dochodzi od 4 czerwca - mamy już bezpośrednie ataki na funkcjonariuszy. Radiowozy zostały obrzucone kamieniami i gałęziami - dodaje mł. insp. Katarzyna Nowak.


Decyzją ministra MSWiA Tomasza Siemoniaka, 4 czerwca policjanci oddziałów prewencji z całego kraju dołączyli do strażników granicznych i żołnierzy pełniących służbę na polsko-białoruskiej granicy.

Ze statystyk Straży Granicznej wynika, że od początku maja było ponad 7,5 tys., a od początku roku blisko 17 tys. prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy.


| red: gl

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Żołnierz ugodzony nożem pośmiertnie awansowany na stopień sierżanta Wojska Polskiego

7.06.2024, 15:23

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w czwartek (6.06) poinformowało o śmierci żołnierza ugodzonego nożem pod koniec maja przez jednego z mężczyzn, którzy w grupie próbowali sforsować stalową zaporę na granicy z Białorusią. Żołnierz został pośmiertnie awansowany.


Prezydent zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku

7.06.2024, 12:21

Poniedziałkowa Rada Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się w Białymstoku, to niestandardowe miejsce ma pokazać znaczenie tego wydarzenia - powiedział minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski.


Szef MON: zatrzymanie żołnierzy za strzały ostrzegawcze - nie do przyjęcia

6.06.2024, 09:53

Zatrzymanie żołnierzy oddających strzały alarmowe w kierunku atakujących migrantów jest nie do przyjęcia - ocenił wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak poinformował Onet, Żandarmeria Wojskowa zatrzymała trzech żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze w kierunku napierających uchodźców. Prokuratura oskarżyła dwóch żołnierzy o przekroczenie uprawnień i narażenie życia innych osób. Do zdarzenia doszło w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok