Radio Białystok | Wiadomości | W 27 miejscach w naszym regionie będzie zakaz przebywania - przewiduje to projekt MSWiA

W 27 miejscach w naszym regionie będzie zakaz przebywania - przewiduje to projekt MSWiA

29.05.2024, 19:52, akt. 20:07

W 26 miejscach w powiecie hajnowskim i jednym w powiecie białostockim będzie zakaz przebywania w strefie nadgranicznej, przylegającej do granicy z Białorusią. Zakaz ma być wprowadzony od 4 czerwca na 90 dni - przewiduje to projekt MSWiA, który w środę (29.05) trafił do uzgodnień.

fot. Sylwia Krassowska
fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
W 27 miejscach w naszym regionie będzie zakaz przebywania - przewiduje to projekt MSWiA - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Chodzi o projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi.

Obszar obowiązywania zakazu został określony w wykazie, który załączono do projektu rozporządzenia. Obejmuje on 26 obrębów ewidencyjnych w powiecie hajnowskim oraz jeden obręb ewidencyjny w powiecie białostockim.

W gminie Czeremcha chodzi o jedenaście miejscowości: Bobrówka, Zubacze, Piszczatka, Berezyszcze, Stawiszcze, Połowce, Wólka Terechowska, Kuzawa, Opaka Duża oraz Pohulanka.

W gminie Kleszczele wykaz wymianie cztery miejscowości objęte zakazem przebywania w strefie nadgranicznej: Dobrowoda, Kuraszewo, Policzna, Biała Straż. Natomiast w gminie Dubicze Cerkiewne - sześć miejscowości: Wojnówka, Starzyna, Górny Gród, Klakowo, Krugłe i Wygon.

W przypadku miejscowości Wierzchowskie, gmina Hajnówka, zakaz dotyczy przebywania na obszarze położonym "od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do linii wyznaczonej przez następujące punkty: przecięcie Trybu Wapiennego z Trybem Zanowińskim, przecięcie Trybu Wapiennego z Trybem Ćwirkowsim, przecięcie Trybu Ćwirkowskiego z Trybem Olemburskim, styk Trybu Olemburskiego z rzeką Leśną Prawą, dalej przecięcie Trybu Olemburskiego z linią rozgraniczającą obręby Wierzchowskie i Podolany.

W wykazie jest również wskazana miejscowość Podolany w gminie Białowieża. "Zakaz przebywania dotyczy obszaru położonego od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do linii wyznaczonej przez następujące punkty: przecięcie Trybu Olemburskiego z linią rozgraniczającą obręby Wierzchowskie i Podolany, przecięcie Trybu Olemburskiego z Trybem Zwierzynieckim, przecięcie Trybu Zwierzynieckiego z Trybem Jagiellońskim, przecięcie Trybu Jagiellońskiego z drogą Królewską, dalej do punktu załamania granicy obrębów ewidencyjnych Podolany i Białowieża w pobliżu przecięcia się drogi Stoczek z rzeką Narewka" - czytamy w projekcie rozporządzenia.

W przypadku miejscowości Zastawa Krzyże w gminie Białowieża "zakaz przebywania dotyczy obszaru położonego od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do rzeki Narewka (z wyłączeniem granic administracyjnych m. Białowieża).

Z kolei "zakaz przebywania dotyczy obszaru o szerokości 1 km położonego od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na południe od linii kolejowej relacji Siemianówka – Świsłocz" dotyczy miejscowości Brzezina w gminie Michałowo w powiecie białostockim.

Zakaz przebywania w strefie nadgranicznej dotyczy również trzech miejscowości - Gruszki, Stare Masiewo i Masiewo Nowe w gminie Narewka.

Czasowy zakaz przebywania ma obowiązywać przez 90 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, co ma nastąpić 4 czerwca.

W środę (29.05) premier Donald Tusk, który odwiedził funkcjonariuszy i żołnierzy na Podlasiu, zapowiedział, że w związku z obecną sytuacją na granicy z Białorusią przywrócona zostanie tam strefa buforowa o szerokości "mniej więcej 200 metrów". Tego samego dnia wiceszef MSWiA Czesław Mroczek powiedział, że strefa buforowa zostanie wprowadzona rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji.



Premier Donald Tusk spotkał się z żołnierzami i strażnikami granicznymi w Dubiczach Cerkiewnych



Zgodnie z ustawą o ochronie granicy państwowej w przypadku konieczności zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego w strefie nadgranicznej w związku z zagrożeniem życia lub zdrowia ludzi, lub mienia, wynikającym z przekraczania granicy państwowej wbrew przepisom prawa lub podejmowania prób takiego przekraczania, lub uzasadnionym ryzykiem popełniania innych czynów zabronionych, może być wprowadzony czasowy zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej. Zakaz na określonym obszarze wprowadza w drodze rozporządzenia minister spraw wewnętrznych po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.


Wojewoda podlaski: decyzja o zakazie przebywania przy granicy w gestii premiera i MSWiA

To w gestii premiera i ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji leży podjęcie decyzji w sprawie wprowadzenia zakazu przebywania w odległości 200 m od granicy z Białorusią - zaznaczył wojewoda podlaski Jacek Brzozowski. Dodał, że on jest gotowy do realizacji zdań, które będą mu wyznaczone.

Wprowadzenie takiego zakazu zapowiedział przebywający w środę (29.05) przy tej granicy w Dubiczach Cerkiewnych premier Donald Tusk. Zaznaczył, że decyzja ma być podjęta w przyszłym tygodniu.


Mam wrażenie takie, że to są na tyle poważne sprawy, że decyzje będą zapadały na poziomie Prezesa Rady Ministrów, ministra wpraw wewnętrznych i administracji. Ja jestem gotowy do pełnego działania i realizacji tych zadań, które będą mi wyznaczone - powiedział w Dubiczach Cerkiewnych wojewoda podlaski, kto będzie wydawał rozporządzenia w tej sprawie.


Dodał, że o możliwości wprowadzenia zakazu była w środę mowa na spotkaniu w Dubiczach. "Jeśli będzie decyzja podjęta, ona będzie zakomunikowana myślę, że na posiedzeniu Rady Ministrów, a potem opinii publicznej" - dodał krótko wojewoda Brzozowski.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Adam Andruszkiewicz: Trzeba zwiększyć liczbę żołnierzy i innych służb na wschodniej granicy

29.05.2024, 18:27

Trzeba zwiększyć liczbę żołnierzy i innych służb na wschodniej granicy, a także zmienić prawo w zakresie ich samoobrony. Zwraca na to uwagę poseł i kandydat PiS-u do Europarlamentu Adam Andruszkiewicz.


Premier Donald Tusk spotkał się z żołnierzami i strażnikami granicznymi w Dubiczach Cerkiewnych

29.05.2024, 08:01

W związku z sytuacją na granicy z Białorusią rząd podejmie decyzję o przywróceniu tam strefy buforowej o szerokości ok. 200 metrów - zapowiedział premier Donald Tusk. W szerszym zakresie będą tam też wykorzystywane siły policyjne przygotowane do zwalczania zamieszek.


gen. Wiesław Kukuła [wideo]

29.05.2024, 08:19

"Tarcza Wschód przyczyni się do uszczelnienia granicy" - mówił w Polskim Radiu Białystok gen. Wiesław Kukuła.


Przy tworzeniu "Tarczy Wschód" będą pracowały tylko polskie firmy

28.05.2024, 18:53

Przy tworzeniu infrastruktury zabezpieczeń wschodniej granicy "Tarcza Wschód" będą pracowały wyłącznie polskie firmy, deklarował to premier Donald Tusk - powiedział we wtorek w Białymstoku wiceminister funduszy, kandydat KO do Parlamentu Europejskiego Jacek Protas.


Żołnierz i dwóch strażników granicznych zostało rannych po atakach migrantów na granicy z Białorusią

28.05.2024, 09:17

Do szpitala trafił żołnierz raniony nożem przez migranta na granicy z Białorusią; stan rannego jest stabilny - poinformowała mjr Magdalena Kościńska, rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. O rannych funkcjonariuszach poinformowała też Straż Graniczna. Sprawę komentuje MSZ.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok