Radio Białystok | Wiadomości | Wicemarszałek Senatu interweniuje w sprawie otwarcia przejścia granicznego z Białorusią w Podlaskiem
O rozważenie, czy przywrócić ruch na choćby jednym w Podlaskiem przejściu granicznym z Białorusią wystąpi do MSWiA wicemarszałek Senatu Maciej Żywno (Polska 2050 Trzecia Droga). W piątek (26.04) poinformował na konferencji prasowej w Białymstoku, że złoży interwencję w tej sprawie.
To odpowiedź na czwartkową akcję przedsiębiorców z Porozumienia Polskich Przedsiębiorców "Zjednoczony Wschód", którzy pod białostockim biurem marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) i senatorskim Macieja Żywno, domagali się otwarcia tych przejść. Argumentowali, że zamknięta granica to coraz trudniejsza sytuacja ich firm. Chcą dalszych rekompensat i programu pomocy.
Podlaskie drogowe przejścia graniczne z Białorusią są zamknięte w związku z kryzysem migracyjnym przy tej granicy
Podlaskie drogowe przejścia graniczne z Białorusią są zamknięte w związku z rozpoczętym w sierpniu 2021 r. kryzysem migracyjnym przy tej granicy. Ruch w Kuźnicy zawieszono bezterminowo 9 listopada 2021 r., a w Bobrownikach 10 lutego 2023 r., a jeszcze wcześniej - od 15 marca 2020 r. zamknięte jest przejście w Połowcach. Czynne są tylko przejścia kolejowe. Cały czas czynne są przejścia w Koroszczynie i Terespolu w Lubelskiem.
Ja w swoim oświadczeniu senatorskim (w Senacie) jak i interwencji senatorskiej wystąpię z jasnym wnioskiem formalnym o to, żeby przejście - przynajmniej jedno (w Podlaskiem - PAP) otworzyć - powiedział Maciej Żywno.
Dodał, że popiera apel przedsiębiorców w tej sprawie, bo firmy mają problemy, a sprawa zamkniętych przejść przeciąga się, ruch odbywa się w Lubelskiem, także przez Litwę, z pominięciem podlaskich przejść granicznych z Białorusią.
To, że przejścia są zamknięte tylko w Podlaskiem, a w Lubelskiem nie, wicemarszałek Senatu ocenił jako nieuczciwe wobec podlaskich przedsiębiorców. Wskazał, że potrzebne są firmom dalsze rekompensaty, aby mogły przetrwać, bo nie wiadomo jak długo obecna sytuacja będzie trwać.
Wicemarszałek Senatu poinformował, że w najbliższych dniach wystąpi do MSWiA o rozważenie - jak powiedział - "modelu choćby częściowego uruchomienia" tych przejść, aby - jak to określił - "choćby sprawdzić jak to będzie funkcjonowało", bo dotychczasowe działania nie są wystarczające.
Żywno poinformował, że w najbliższym czasie planowane jest w Sejmie spotkanie przedsiębiorców z prezydium sejmowej komisji gospodarki.
Nowo wybrany radny sejmiku województwa podlaskiego z Polski 2050 Trzecia Droga Łukasz Nazarko powiedział, że będzie proponował nowemu sejmikowi przyjęcia stanowiska wzywającego do otwarcia przejść z Białorusią, a także opracowanie specjalnego programu wsparcia przedsiębiorców.
Rekompensaty
Podlaski Urząd Wojewódzki informował w czwartek, że będą kolejne rekompensaty dla przygranicznych firm. Trwają starania wojewody o zabezpieczenie kolejnych 5 mln zł na ten cel z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Urząd podał także, że w związku z zamknięciem przejść w Kuźnicy i Bobrownikach, od czerwca 2023 r. do 25 kwietnia 2024 r. wpłynęło 175 wniosków o ww. rekompensaty (każdy wniosek dotyczy jednego miesiąca zawieszenia ruchu), złożonych przez 26 podmiotów. Przyznano 136 rekompensat na łączną sumę ponad 8,1 mln zł. Wnioski są rozpatrywane na bieżąco. Mogą je składać firmy z branż: gastronomicznej, wymiany walut, sprzedaży detalicznej, usług hotelarskich, agencji celnych z terenu gmin, gdzie są zamknięte przejścia graniczne. Inne firmy również mogą dostać rekompensaty, gdy mają duże straty lub szczególnie trudną sytuację.