Radio Białystok | Wiadomości | Panie w roli głównej, czyli "Szwagierki" w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia, wideo]
Historię czternastu kobiet, które - zamknięte w jednej przestrzeni - muszą zamierzyć się ze swoimi problemami, kompleksami i nienawiścią - przedstawia musical "Szwagierki" Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Jego premiera - w sobotę (9.03).
Musical powstał na podstawie sztuki "Szwagierki" kanadyjskiego dramaturga Michela Tremblay'a. To historia czternastu niezamożnych kobiet. Spotykają się zagonione gospodynie domowe, sfrustrowane żony, zbuntowane córki, zagubione matki, zawistne sąsiadki, przyjaciółki i "przyjaciółki".
Spektakl dla białostockiego teatru wyreżyserował Michał Znaniecki. Jak zwrócił uwagę - tekst powstały w latach 60. ubiegłego wieku, można odnieść do obecnych czasów. Dodał, że wszystkie poruszone przez autora tematy, zostały w realizacji rozwinięte.
Okazało się, że wszystko jest aktualne, przerażające jest to, a jeszcze do tego się z tego śmiejemy, w związku z tym zrobiliśmy z tego prawdziwą tragifarsę, która może i zaboleć, i śmieszyć, i wzruszać - mówił reżyser.
Akcja musicalu odbywa się w kuchni, tu spotykają się wszystkie bohaterki. Michał Znaniecki wskazał, że zbudowano "dantejską" kuchnię, z której nie można wyjść, a bohaterki "kręcą się cały czas wokół problemów, kompleksów, małych nienawiści, hipokryzji". Ocenił, że aktorki potrafiły "zbudować piekło" - wiedziały jakich sposobów użyć, by zranić siebie nawzajem.
"Momentem duszy", gdy bohaterki mogą pokazać, co kryją pod maską - Michał Znaniecki nazwał muzykę. "Tańcząc i śpiewając (mogą) podzielić się z publicznością tak naprawdę takim intymnym dialogiem" - dodał.
Muzykę napisał Hadrian Tabęcki, a teksty piosenek Roman Kołakowski. Zdaniem kompozytora, wszystkie songi, które tworzył 20 lat temu z nieżyjącym już Kołakowskim, są wciąż aktualne.
Scenografię do przedstawienia zaprojektował Luigi Scoglio, kostiumy – Bartosz Jakub Kamiński-Lingo, natomiast za choreografię odpowiada Inga Pilchowska.
Spektakl, ze względu na remont siedziby teatru, będzie grany w auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.