Radio Białystok | Wiadomości | Program "Mieszkanie dla absolwenta" - urzędnicy rozpatrzyli pozytywnie pierwsze wnioski
Pierwszym osobom przyznano w Białymstoku mieszkania w programie "Mieszkanie dla absolwenta" - poinformował urząd miejski. Na razie to wydane pozytywne decyzje w tej sprawie, fizycznie na odbiór mieszkań trzeba jeszcze poczekać.
Program - w formie zmiany uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Białystok - radni przyjęli we wrześniu.
W jego ramach miasto przeznaczy maksymalnie 93 mieszkania komunalne (budowane przy ul. Depowej) na wynajem dla studentów ostatniego roku studiów z dobrymi wynikami w nauce lub absolwentów wyższych uczelni z takimi wynikami, aby zatrzymać ich w mieście - lub przyciągnąć do miasta - poprzez zapewnienie im dostępu do mieszkania na korzystnych warunkach, bardziej atrakcyjnych od komercyjnego rynku mieszkaniowego, dostosowanych do ich możliwości finansowych.
Wnioski do programu zainteresowani mogą składać od 6 października. Dotąd wpłynęły 22 wnioski.
- Rozpatrzono już 20 wniosków - wszystkie pozytywnie - poinformowała w środę (15.11) Agnieszka Błachowska z departamentu komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku. Dodała, że powstaje lista beneficjentów programu, która ma być w maju 2024 r. podpisana przez prezydenta miasta.
Następnie, po zakończeniu inwestycji Zarządu Mienia Komunalnego przy ul. Depowej, będą przekazywane klucze do nowych mieszkań - dodała Agnieszka Błachowska.
Nie podano na razie dokładnie, kiedy będą przekazywane te mieszkania.
Wcześniej prezentując budowę 186 mieszkań komunalnych przy ul. Bema i Depowej w Białymstoku prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski informował, że mieszkania te będą gotowe latem 2024 r. Podał wtedy, że inwestycja ta kosztuje ponad 57 mln zł, z czego 32 mln zł to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, a pozostałe pieniądze to wkład miasta.
W ramach programu, o mieszkania na wynajem od gminy mogą starać się osoby (studenci ostatnich lat, absolwenci) do 35 roku życia uczelni w Białymstoku ze średnią ocen z ostatniego roku nauki co najmniej 4,75 lub absolwent z taką średnią. Trzeba być zatrudnionym w Białymstoku na podstawie umowy o pracę. Chodzi o osoby, które nie mają własnego mieszkania, domu, spółdzielczego prawa do lokalu, prawa do lokalu w Towarzystwie Budownictwa Społecznego.
Wnioski od osób zainteresowanych skorzystaniem z programu "Mieszkanie dla absolwenta" są rozpatrywane na bieżąco, w miarę jak spływają. Składa się je do Zarządu Mienia Komunalnego do 31 grudnia każdego roku. Dokumenty mają być weryfikowane do końca marca następnego roku. Powstaje ich lista wg. kryteriów średniej ocen wnioskodawców, a jeśli wyniki średniej będą takie same, będzie decydować data złożenia kompletnego wniosku.
Według zasad programu, umowa najmu będzie zawierana wyłącznie na czas obowiązywania umowy o pracę studenta lub absolwenta. Gdy najem będzie obowiązywał bez przerwy przez 10 lat, umowa będzie przedłużona na czas nieokreślony. Najemcy będą zobowiązani co roku - do końca maja danego roku - przedkładać umowę o pracę.