Radio Białystok | Wiadomości | Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza chce wspierać schorowanych seniorów na wsi
Chcą lepszej opieki nad schorowanymi, potrzebującymi opieki seniorami na wsi. Obradujący w Białymstoku uczestnicy II Konwentu Dyrektorów Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej i Departamentów Zdrowia Urzędów Marszałkowskich z całej Polski przygotowali propozycje zmian ustaw i różnych rządowych rozporządzeń.
Liczą, że uda się je wprowadzić już w przyszłym roku.
Bazowali na modelu opieki domowej nad chorymi mieszkańcami wsi, który funkcjonuje już od 2 lat w pięciu podlaskich gminach: Gródek, Narew, Narewka, Zabłudów, Michałowo.
W przyszłości wypracowane podczas projektu metody mają pomóc wielu nieuleczalnie chorym mieszkańcom wsi nie tylko w Polsce, ale też w Europie. Z pomysłem wyszła Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Od ponad 10 lat pomaga ona mieszkańcom wsi w naszym regionie. Wykorzystując swoje doświadczenie, wspólnie z partnerami, opracowała innowacyjny model opieki nad potrzebującymi pomocy innych osobami starszymi.
Prezes Fundacji dr Paweł Grabowski mówi, że projekt "Dać to, czego naprawdę potrzeba" ma pokazać skuteczność opieki długoterminowej nad takimi osobami, bo w trakcie wieloletniej pracy Fundacji pokazano, że ten system, który obecnie proponuje państwo, jest - jak ocenił - "niewystarczający". Dodał, że system, który jest proponowany, polega na tworzeniu sieci wsparcia. Chodzi o sieć pomocy zarówno ze strony grup nieformalnych, sąsiadów, jak i instytucji publicznych czy organizacji pozarządowych. Wsparcie mają także dostać rodziny podopiecznych, które często są opiekunami chorych.
Kluczowym elementem innowacji jest koordynator opieki osób zależnych, który spełnia rolę "ogniwa" spajającego potrzeby pacjentów z działaniami sieci. Działający w ten sposób mechanizm zaspokajać ma realne potrzeby zdrowotne oraz dawać możliwość elastycznego dopasowania opieki do potrzeb podopiecznych.
Projekt "Dać to, czego naprawdę potrzeba" jest wspófinansowany ze środków Unii Europejskiej przekazanych przez Komisję Europejską.
Jest realizowany przez 4 Partnerów: Lidera - Fundację Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku, Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk oraz Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w Białymstoku, w formule partnerskiej, na podstawie umowy konsorcjum.
Celem Projektu jest wypracowanie i wdrożenie innowacyjnego modelu profesjonalnej opieki domowej opartego na współpracy (partnerstwie) lokalnych instytucji i organizacji świadczących usługi na rzecz osób starszych i zależnych. Na podstawie efektów testowanej innowacji przygotowane zostaną w ramach Projektu rekomendacje dla pożądanych zmian systemowych.