Radio Białystok | Wiadomości | Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum na 15 października

Sejm przyjął uchwałę o zarządzeniu referendum na 15 października

17.08.2023, 12:22, akt. 17:56

Sejm przyjął w czwartek (17.08) uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego na 15 października, czyli w dniu wyborów parlamentarnych. Padną w nim cztery pytania: o wyprzedaż majątku państwowego, o podniesienie wieku emerytalnego, o likwidację bariery na granicy z Białorusią oraz o relokację migrantów.

Źródło: Sejm RP / Twitter
Źródło: Sejm RP / Twitter

Za przyjęciem uchwały o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego głosowało 234 posłów, 210 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna konieczna do przyjęcia uchwały wynosiła 226 głosów.

Teraz dokument zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw.

Uchwała Sejmu o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego została przygotowana na podstawie wniosku rządu, który trafił do Izby w poniedziałek. W uchwale wyznaczono termin referendum na 15 października.

Do uchwały dołączono kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. Zgodnie z nim do 5 września uprawnione podmioty mogą zawiadomić PKW o zamiarze uczestniczenia w kampanii referendalnej w mediach publicznych. Do 27 września ustalona ma zostać kolejność rozpowszechniania audycji referendalnych. Nieodpłatne nadawanie audycji referendalnych uprawnionych podmiotów w mediach publicznych ma trwać od 29 września do 13 października. Tego samego dna zakończy się też kampania referendalna.

Dokładna treść i kolejność pytań referendalnych brzmi: 

1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". 

2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".  

3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". 

4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".


źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szef MON: Bariera na granicy z Białorusią gwarantuje bezpieczeństwo Polski i Unii Europejskiej

14.08.2023, 13:09

W ocenie szefa MON Mariusza Błaszczaka, stalowa bariera na granicy z Białorusią jest niezbędna i gwarantuje bezpieczeństwo Polski, UE i wschodniej flanki NATO, ale zostanie zlikwidowana, jeśli władzę w Polsce przejmie - po jesiennych wyborach parlamentarnych - obecna opozycja.


Politycy PiS podtrzymują chęć zorganizowania referendum ws. relokacji migrantów

26.06.2023, 18:29

Niezależnie od tego, jaki będzie ostateczny kształt unijnego pakietu migracyjnego w sprawie relokacji, politycy Prawa i Sprawiedliwości podtrzymują chęć zorganizowania referendum w tej sprawie.





ZNAJDŹ NAS








fot. Joanna Żemojda
REGION
24.11.2024, 21:05, akt. 21:17

Ponowne wybory w gminie Korycin












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok