Radio Białystok | Wiadomości | Pątnicy wyruszyli w kajakowej pielgrzymce na uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej w Supraślu
Około 30 osób wyruszyło we wtorek (8.08) z Gródka w kajakowej pielgrzymce na uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej w Supraślu. Spływ rzeką to nawiązanie do historycznego przekazu dotyczącego powstania supraskiego monasteru.
W związku z niskim stanem wody na rzece Supraśl pątnicy cały dzień przemieszczają się pieszo, kajakami popłyną dopiero w środę (9.08).
Spływ rzeką to nawiązanie do historycznego przekazu dotyczącego powstania supraskiego monasteru. Jak podkreślają pątnicy, to wyjątkowa forma pielgrzymowania.
Według kronik klasztornych monaster w Supraślu założyli mnisi, którzy przybyli z Gródka. Pierwotnie to tam był klasztor założony przez mnichów kijowskich. Jak mówi przekaz historyczny, szukając bardziej ustronnego miejsca, puścili oni w dół rzeki Supraśl drewniany krzyż, który zatrzymał się w miejscu znanym wtedy jako Suchy Bród - tam powstał obecny supraski monaster.
W czwartek (8.08) w Supraślu odbędą się główne uroczystości ku czci Supraskiej Ikony Matki Boskiej.
To czas refleksji, podziękowań i próśb. Ok. 150 osób wyruszyło w niedzielę (30.07) rano sprzed białostockiej katedry w 37. Białostockiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę.
Blisko półtora tysiąca pątników wędrowało w ostatni weekend (23-25.06) do sanktuarium Matki Bożej w Różanymstoku. Pielgrzymi przeszli ponad 80 km, a niektóre grupy z dalszych parafii archidiecezji białostockiej pokonały jeszcze dłuższą trasę.
Z Białegostoku wyruszyła w czwartek (15.06) przed południem piesza pielgrzymka do prawosławnego sanktuarium w Jabłecznej (Lubelskie). Jej uczestnicy zdążają na uroczystości ku czci patrona tego klasztoru, św. Onufrego. Na miejsce dotrą 23 czerwca, w przededniu obchodów.