Radio Białystok | Wiadomości | Wojewoda podlaski podpisał rozporządzenie ws. zwalczania rzekomego pomoru drobiu
Nie można m.in. organizować targów i wystaw z drobiem lub innymi ptakami. Z kolei hodowcy drobiu muszą stosować dodatkowe środki bezpieczeństwa podczas wchodzenia i wychodzenia z kurników.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał w czwartek (13.07) rozporządzenie ws. zwalczania rzekomego pomoru drobiu. Chorobę wykryto w gospodarstwie we wsi Topilec w gminie Turośń Kościelna pod Białymstokiem.
Rozporządzenie wprowadza tzw. obszar zapowietrzony w promieniu 3 km od ogniska choroby i 10-kilometrową strefę zagrożoną. Obowiązuje w kilkudziesięciu miejscowościach powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego.
Hodowcy drobiu muszą się dostosować do wielu zakazów i nakazów - powiedział Polskiemu Radiu Białystok wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Dodał, że są też np. ograniczenia w przewożeniu drobiu ze stref zapowietrzonych i zakażonych.
Na obszarze zapowietrzonym należy utrzymywać drób lub inne ptaki w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych. Należy też niezwłocznie usuwać zwłoki ptaków z terenu gospodarstwa pod nadzorem służb weterynaryjnych. Trzeba też czyścić lub odkażać środki transportu. Do tego hodowcy drobiu muszą prowadzić ewidencję osób - wyjaśnia Bohdan Paszkowski.
Wjazd do kilkudziesięciu miejscowości w strefach zapowietrzonej i zagrożonej musi być oznaczony tablicami z napisami: "Uwaga - rzekomy pomór drobiu - obszar zapowietrzony" lub "zagrożony". Chodzi o wybrane miejscowości w gminach: Turośń Kościelna, Choroszcz, Łapy, Tykocin i Sokoły.
Zgodnie z rozporządzeniem za obszar zapowietrzony uznaje się miejscowości:
Z kolei za obszar zagrożony uznaje się miejscowości: