Radio Białystok | Wiadomości | Przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego apelują o rozwagę przy próbach pomocy zwierzętom

Przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego apelują o rozwagę przy próbach pomocy zwierzętom

autor: Paweł Wądołowski

9.07.2023, 10:07, akt. 10:50

Nie każde małe zwierzę spotkane na szlaku potrzebuje naszej pomocy - przypominają przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego. Do Ośrodka Rehabilitacji, który prowadzi Park bardzo często trafiają np. małe łosie czy sarny, bo turyści myślą, że zwierzę pozostało bez opieki.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com


0:00
0:00
Przyrodnicy Biebrzańskiego Parku Narodowego apelują o rozwagę przy próbach pomocy zwierzętom - z Beatą Głębocką rozmawia Paweł Wądołowski | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Beata Głębocka z Biebrzańskiego Parku Narodowego mówi, że ostatnio do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt trafił młody sarny, który nie potrzebował pomocy.


Koziołek został znaleziony przez dzieci i wygłaskany. Dzieci myślały, że mu pomagają, a bardzo mu zaszkodziły. Trzeba pamiętać o tym, że dla takich zwierząt niebezpieczne jest również zostawienie zapachu, dlatego że jest to sygnał dla drapieżników. Jeżeli zobaczymy takie zwierzę, które jest młodym zwierzakiem to ono z pewnością nie potrzebuje pomocy - apeluje Beata Głębocka z Biebrzańskiego Parku Narodowego.


Bardzo często dorosłe zwierzęta muszą pozostawić swoje potomstwo, żeby znaleźć jedzenie, ale małe zostają w bezpiecznych dla nich miejscach.


Trzeba o tym pamiętać, że mamy takich zwierząt jak właśnie łosie, sarny czy jelenie pozostawiają je same, ale wracają do nich na czas karmienia. Zostawiają je oczywiście w takich miejscach, które są dla nich jak najbardziej bezpieczne. I takie młode nie podążają, szczególnie w tych pierwszych dniach po narodzinach, za dorosłymi. Jest to też związane z tym, że jeszcze nie są tak bardzo sprawne. Ale są pozostawiane w takich miejscach, gdzie są bezpieczne i nie potrzebują pomocy - mówi Beata Głębocka.


Dlatego za każdym razem musimy ocenić sytuację. Jeżeli widzimy, że zwierzę jest ranne, powinniśmy interweniować. Ale zanim je zabierzemy, zadzwońmy do lekarza weterynarii lub Biebrzańskiego Parku żeby upewnić się, jak powinniśmy postępować.


| red: dl, bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym na muralu w Goniądzu

8.07.2023, 11:26

Mural upamiętniający pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym powstaje w centrum Goniądza.


Biebrzański Park Narodowy poszukuje wolontariuszy

29.06.2023, 16:44

Biebrzański Park Narodowy szuka wolontariuszy, którzy będą mogli poświęcić ostatnie dwa tygodnie lipca na pracę na rzecz przyrody.


Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego po raz szósty odbył się Bieg Łosia

18.06.2023, 07:35

To rywalizacja sportowa, ale także promocja zdrowego trybu życia - tak o przygotowywanych przez siebie zawodach mówią organizatorzy Biebrzańskiego Biegu Łosia.





ZNAJDŹ NAS








fot. Joanna Żemojda
REGION
24.11.2024, 21:05, akt. 21:17

Ponowne wybory w gminie Korycin












źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok