Radio Białystok | Wiadomości | Podlaskie: Siedem kolejnych przychodni zapewni swoim pacjentom opiekę koordynowaną
Umowy na opiekę koordynowaną podpisało kolejnych siedem przychodni POZ w Podlaskiem.
Oznacza to, że osoby z niektórymi chorobami przewlekłymi będą się leczyć u swojego lekarza rodzinnego, który będzie się konsultował ze specjalistą. Dotyczy to chorób kardiologicznych, diabetologii, chorób płuc i endokrynologii.
Umowy na opiekę koordynowaną podpisały pierwsze przychodnie w Bargłowie Kościelnym i w Sokółce. Do programu weszła też placówka POZ przy szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy. Jak mówi dr Błażej Milewski, przychodnia na razie będzie opiekować się pacjentami w zakresie kardiologii i diabetologii.
W Podlaskiem umowy z NFZ na opiekę koordynowaną ma już 97 placówek podstawowej opieki zdrowotnej. To prawie połowa wszystkich przychodni lekarzy rodzinnych w regionie.
Małgorzata Kołpak-Kowalczuk z Podlaskiego NFZ podkreśla, że opieka koordynowana zapewnia szybszą i pełniejszą diagnostykę.
Przychodnie lekarzy rodzinnych do opieki koordynowanej wchodzą dobrowolnie. Wcześniej się do tego przygotowują, by spełniać warunki związane np. z dostępem do badań diagnostycznych.
Placówki POZ, które chcą sprawować opiekę koordynowaną, m.in. muszą mieć odpowiedni personel medyczny, lekarzy o określonych specjalizacjach, także dietetyków. Muszą mieć tzw. koordynatora, czyli osobę, która wspiera pacjentów w procesie leczenia. Koordynatorem może być lekarz, ale też pielęgniarka czy rejestratorka.
Około 20 specjalistycznych łóżek i inne meble z jednej z niemieckich klinik dla seniorów trafiły w czwartek (22.06) do szpitala w Łapach. Sprzęt jest używany, ale nowoczesny i w doskonałym stanie.
Doposażenie ośmiu klinik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w nowoczesny sprzęt z różnych dziedzin i zakup sprzętu, by unowocześnić kardiologię w szpitalu MSWiA w Białymstoku będzie możliwe dzięki ponad 35 mln zł dotacji z Unii Europejskiej, które dostaną te szpitale z Ministerstwa Zdrowia.
Białostockie Centrum Onkologii i Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej będą szkolić koordynatorów opieki nad pacjentami z chorobą nowotworową. Zadaniem koordynatora jest przeprowadzenie pacjenta przez skomplikowany proces umawiania wizyt, odbierania wyników czy nawet przypominania o kolejnych badaniach.
Co trzecia przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w województwie podlaskim działa już w systemie opieki koordynowanej. Od soboty (1.04) do systemu wchodzi kolejnych 19 placówek w Krynkach, Białymstoku, Michałowie, Mońkach, Korycinie, Bielsku Podlaskim, Wasilkowie, Dobrzyniewie Fabrycznym, Suwałkach i w Juchnowcu Górnym. Łącznie jest ich 71.