Radio Białystok | Wiadomości | Świat archeologii na Jaćwieskim festynie w Suwałkach
Obok stoisk z ceramiką czy tkaninami, pokazów walk wojów i rekonstrukcji historycznych pojawią się nowoczesne technologie. W dniach 1-2 lipca odbędzie się w Suwałkach 19. Jaćwieski Festyn Archeologiczny.
Festyn jest największą w tej części kraju imprezą archeologiczną promującą tzw. archeologię doświadczalną, która dotyczy odległej przeszłości i polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i w okresie wczesnohistorycznym.
- Udział w Jaćwieskim Festynie Archeologicznym to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zanurzyć się w tajemniczym świecie archeologii i odkryć, jak nasza przeszłość wpływa na teraźniejszość. Wydarzenie to doskonała propozycja dla rodzin do aktywnego spędzenia czasu na nauce i zabawie. Będzie można m.in. wziąć udział w warsztatach kreatywnych, grze terenowej, poznać historię drukowaną w 3D i moc technologicznych atrakcji - informuje Centrum GovTech.
Festyn odbywa się na obrzeżach Suwałk, nad Zalewem Żwirek. Podczas imprezy czynne są stoiska rzemieślników m.in. z ceramiką, tkaninami, ozdobami z drewna i wyrobami kowalskimi. Organizowane są gry i zabawy, strzelanie z łuku, rzut oszczepem oraz pokazy broni i uzbrojenia średniowiecznego.
- W tym roku, przybyli goście będą mieli okazję do zgłębienia tajemnic przeszłości i odkrycia ich na nowo dzięki połączeniu historii z nowoczesną technologią. Spacer po jaćwieskiej wiosce, odkrywanie średniowiecznych tajemnic przy pomocy robotów i wydruk własnych grotów włóczni, to tylko kilka z szeregu przygotowanych na wydarzenie atrakcji - informują organizatorzy.
Dodatkową atrakcją pierwszego dnia festynu będzie wieczorny występ zespołu Percival, który współtworzył muzykę do gry Wiedźmin. W sobotę impreza rozpocznie się o 15:00, a w niedzielę o 11:00.
Jaćwingowie przywędrowali na tereny dzisiejszej Suwalszczyzny ok. V wieku p.n.e. Był to lud wojowniczy, blisko spokrewniony z Prusami i Litwinami. Jaćwingów podbił we wczesnym średniowieczu zakon krzyżacki. W latach 1955-1966 odkryto i przebadano cmentarzysko kurhanowe w miejscowości Szwajcaria koło Suwałk, które pochodzi z okresu rzymskiego i wędrówek ludów. Obecnie jest to rezerwat archeologiczny o powierzchni ok. czterech hektarów.