SG poinformowała na Twitterze, że w środę (17.05) funkcjonariusze SG z placówki w Białowieży zatrzymali pięciu obywateli Sudanu i obywatela Czadu, którzy przeprawili się przez rozlewiska rzeki Leśna Prawa.
SG poinformowała też, że funkcjonariusze SG z placówki z Narewki zatrzymali za pomocnictwo obywatela Gruzji, który przewoził czterech obywateli Afganistanu.
Od początku roku Straż Graniczna odnotowała w sumie ponad 9,5 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusi do Polski, migranci pochodzili z ponad 40 krajów. W marcu i kwietniu było to po ok. 2,5 tys. takich prób; w maju - łącznie ponad 1,5 tys.
Na 206 km granicy polsko-białoruskiej działa zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników. Jest ona uzupełnieniem – zbudowanej w ub. roku na 186 km granicy – zapory stalowej o wysokości 5,5 m. Do zakończenia budowy zapory elektronicznej brakuje jeszcze 150 metrów instalacji na ostatnim z jedenastu odcinków, zlokalizowanym w okolicach Narewki i Białowieży; prace techniczne uniemożliwiają tam obecnie warunki w terenie, bo miejsca te są zalane wodą. Instalacja będzie możliwa, gdy poziom wody opadnie.
W Podlaskiem zamknięte są do odwołania wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.
Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.