Radio Białystok | Wiadomości | Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej nt. nowych przedsięwzięć związanych z obławą
autor: Marcin Kapuściński
Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej rozważa zwrócenie się do białoruskiej opozycji o pomoc w wyjaśnianiu okoliczności sowieckiej zbrodni z lipca 1945 roku.
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński zakłada, że rodziny pomordowanych mogłyby skontaktować się np. z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Zdaniem historyków to na terenie jej państwa mogą znajdować się masowe groby.
Zaproponuję ten krok prezesowi i zarządowi Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Warto to zrobić, nawet jeżeli krajowa i zagraniczna opozycja białoruska wciąż jest zdławiona przez Łukaszenkę. Mamy nadzieję, że na Białorusi wreszcie odbędą demokratyczne wybory. Warto więc rozmawiać z tymi, którzy mogą być naszymi sojusznikami w tej sprawie - mówił poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński
Uroczystości które odbyły się we wtorek (16.05) mają związek z tym, że przed rokiem na skrzyżowaniu leśnych dróg w gminie Giby w Puszczy Augustowskiej odsłonięto miejsce pamięci, które ma dokumentować ostatnie chwile ofiar - Tymczasowy Obóz Ofiar Obławy Augustowskiej.
Chodzi o to, aby nie zapominać o tym, że ta droga zakończyła się zbrodnią na członkach niepodległościowego poakowskiego podziemia i ich rodzinach. Prowadziła do miejsca egzekucji, którego wciąż poszukujemy. To wszystko wymaga jeszcze badań oraz bardzo intensywnej pamięci. Bo jeśli zapomnielibyśmy o tej wielkiej zbrodni, to i działań zmierzających do prawdy byłoby mniej, albo w ogóle by ich nie było - mówił poseł Zieliński.
Poseł Zieliński przypomniał również, że rodziny ofiar wciąż czekają na decyzję Instytut Pamięci Narodowej o wznowieniu śledztwa w sprawie Obławy Augustowskiej. Zapaść ma ona za kilka tygodni.