Radio Białystok | Wiadomości | Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę w związku z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Polscy wyznawcy islamu modlili się w piątek (5.05) w Białymstoku w intencji ojczyzny w związku z obchodami 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Takie modlitwy od lat są punktem programu wojewódzkich obchodów ważnych państwowych uroczystości w mieście.
Modlitwy odbyły się w białostockim meczecie razem z tradycyjnymi modlitwami piątkowymi. Inicjatorem był Muzułmański Związek Religijny (MZR) w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu. Takie uroczystości w intencji ojczyzny, odbywające się w Białymstoku od ponad 20 lat, to nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy modlitwy te były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku.
Jak co roku dołączamy do uroczystości wojewódzkich. Tatarzy polscy zawsze byli i są patriotami i w naszych świątyniach zawsze dołączamy modlitwy w intencji ojczyzny do uroczystości państwowych – mówił przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz.
Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Społeczność muzułmańska w województwie podlaskim oceniana jest na ok. 1,5 tys. osób, z czego połowa mieszka w Białymstoku; to głównie polscy Tatarzy. Liczba wszystkich polskich muzułmanów należących do MZR szacowana jest na 5 tys. osób. Wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając w to również m.in. studentów, przedsiębiorców, służby dyplomatyczne czy uchodźców z krajów islamskich, jest ok. 60 tys.
Ekumeniczny charakter obchodów ważnych państwowych uroczystości to tradycja w Podlaskiem – regionie, gdzie są największe w kraju skupiska m.in. prawosławnych i muzułmanów. Zapoczątkowana w latach 90. ubiegłego wieku ma podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa, w którym żyją wyznawcy różnych religii i liczne mniejszości narodowe. Dlatego w programie oficjalnych wojewódzkich obchodów święta Konstytucji 3 Maja w Białymstoku są ujmowane modlitwy katolików, prawosławnych, Kościoła ewangelicko-augsburskiego i wyznawców islamu. Podobnie jest np. w Narodowe Święto Niepodległości czy Święto Wojska Polskiego.