Radio Białystok | Wiadomości | Spacer historyczny po grajewskim dworcu kolejowym
Dzięki tej inwestycji Grajewo w połowie XIX wieku zaczęło się szybciej rozwijać. W tym roku minie 150 lat od otwarcia trasy kolei brzesko-grajewskiej. Miała ponad 200 kilometrów długości i z pruskim odcinkiem Królewiec - Ełk i koleją odeską łączyła Bałtyk z Morzem Czarnym.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W sobotę (15.04) z okazji rocznicy stworzenia tej linii pracownicy Grajewskiej Izby Historycznej zorganizowali spacer po nieczynnym już dworcu. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób.
Pomysł na spacery historyczne zrodził się po pandemii - mówi dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury i przewodnik dzisiejszej wycieczki Tomasz Dudziński.
Po to, żeby wyjść w przestrzeń z kulturą. Pomysł na spacer po dworcu pojawił się w związku z obchodzoną w tym roku 150. rocznicą otwarcia linii brzesko-grajewskiej. Można powiedzieć, że ona zbudowała Grajewo, bo dopiero od jej oddania do użytku można mówić o faktycznym rozwoju miasta i jego rangi
- mówi Tomasz Dudziński.
Podobne spacery po ciekawych miejscach w mieście Grajewska Izba Historyczna organizuje co kilka miesięcy.
Gdzie stoi Miś Blueasman czy Miś Ursido - nawiązujący do twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa - m.in. tego można było się dowiedzieć podczas niedzielnego (26.02) spaceru śladami białostockich figurek niedźwiadków.
Była to wyjątkowa lekcja historii i okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu.
To propozycja dla tych, którzy bez wychodzenia z domu chcą poznać ciekawe historyczne miejsca w Suwałkach. Biblioteka Publiczna rozpoczyna nowy cykl "Spacer z historią w tle", polegający na wirtualnym zwiedzaniu za pomocą specjalnej aplikacji.
Grajewo to dziś miasto powiatowe, gdzie mieszka ponad 20 tysięcy osób. Choć prawami miejskimi może się szczycić od połowy XVI-ego wieku, przez lata było zwykłą wsią targową.