Radio Białystok | Wiadomości | Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to największe święto w roku kościelnym. Jego obchody trwają przez oktawę, czyli osiem dni. Dziś drugi dzień tej oktawy, czyli Poniedziałek Wielkanocny.
Choć nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy tego dnia, wierni, chcąc przedłużyć świętowanie Zmartwychwstania, również przychodzą do kościoła.
Podczas mszy słuchają Ewangelii o zniechęconych uczniach, których pociesza zmartwychwstały Chrystus.
Jak mówi proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w Wasilkowie, ojciec Aleksander Jacyniak, to historia wędrówki smutnych apostołów do małej miejscowości pod Jerozolimą.
Podążania zagubionych dwóch uczniów do Emaus i spotkania ich z Jezusem Zmartwychwstałym, który przychodzi jako zwykły przechodzień, zwykły towarzysz drogi. On zdaje się być tym, który nie wie, co w ostatnich dniach się stało - mówi ojciec Aleksander Jacyniak.
Apostołowie przez większą część drogi do Emaus nie poznają Chrystusa, aż do wieczornego posiłku - przypomina ojciec Aleksander Jacyniak.
Rozpoznają go przy łamaniu chleba. To rozpoznanie sprawia, że powracają do Jerozolimy, by być apostołami Jezusa Zmartwychwstałego - mówi ojciec Aleksander Jacyniak.
W tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny nazywany jest śmigusem-dyngusem. W wielu regionach Polski tego dani polewa się wodą inne osoby, a także robi żarty sąsiadom.
Podczas oktawy wielkanocnej w kościołach odprawia się także nowennę do Miłosierdzia Bożego - to przygotowanie do kolejnego wielkiego święta - pierwszej po Wielkanocy niedzieli - zwanej Niedzielą Miłosierdzia.
Na stołach znalazły się tradycyjne świąteczne posiłki. Samotni, ubodzy i najbardziej potrzebujący mieszkańcy Białegostoku zasiedli do wielkanocnego śniadania. Przygotowały je Caritas Archidiecezji Białostockiej i Zespół Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia w Białymstoku.
Krucha pisanka to jednocześnie najtrwalsza z wielkanocnych tradycji. Nie tylko samo jajko ma symboliczne znaczenie. Kształty malowane na jego skorupce i kolor też niosą przesłanie.
O wierze w Boga i zdolności zaufania drugiemu człowiekowi mówił w homilii podczas mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego metropolita białostocki abp Józef Guzdek. - Wątpliwości są towarzyszami wiary - podkreślał podczas uroczystości w Archikatedrze Białostockiej.
W Kościele katolickim Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc - najradośniejsze i najważniejsze święto z całego roku liturgicznego.