Radio Białystok | Wiadomości | Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego
W poniedziałek (6.03) obchodzimy Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego. Jego celem jest edukowanie społeczeństwa o tym problemie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Obrzęk najczęściej objawia się jako spuchnięcie rąk i nóg, często występuje spuchnięcie kostek u nóg albo palców u rąk. Może sprawiać ból, gorszą sprawność kończyn i zaburzenia równowagi.
Obrzęk limfatyczny może spowodować operacja, stany zapalne, pasożyty, zła dieta. Często cierpią na niego kobiety po operacji usunięcia piersi.
Eksperci szacują, że obrzęk chłonny występuje u 15 procent wszystkich chorych na nowotwory, a u pacjentek leczonych z powodu nowotworu piersi u ponad 30 procent. Z tym problemem na świecie boryka się około 250 milionów ludzi. Obrzęk może pojawić się nawet kilka lat po zabiegu operacyjnym.
To pierwsza tego typu operacja w Polsce. Lekarze ze szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, używając robota Da Vinci, wycięli zaotrzewnowe węzły chłonne 25-letniemu pacjentowi.
Z pomocy fizjoterapeutów, psychologów i dietetyków mogą skorzystać kobiety po leczeniu raka piersi. To w ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki obrzęku limfatycznego. Głównym celem jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia obrzęku.
Pacjenci onkologiczni od samego początku po operacji powinni być edukowani, co mogą zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia u nich tzw. obrzęku limfatycznego (chłonnego) - podkreślano w piątek (06.03) podczas konferencji w Białostockim Centrum Onkologii w Światowym Dniu Obrzęku Limfatycznego.