Radio Białystok | Wiadomości | 1 czerwca rozpoczną się bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla nastolatków
Niedługo mają być znane szczegóły dotyczące bezpłatnych, powszechnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka HPV. Jest on odpowiedzialny m.in. za rozwój raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi.
Szczepienia dla młodzieży w wieku 12 i 13 lat
Szczepienia mają rozpocząć się pierwszego czerwca. Na razie obejmą roczniki 2010 i 2011, czyli dziewczynki i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
Dzięki temu programowi jest szansa na skuteczną walkę z rakiem szyjki macicy - mówił w Polskim Radiu Białystok szef Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Białymstoku profesor Paweł Knapp z Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.
Jesteśmy na przełomie pewnego typu ery, bo ministerstwo zdrowia ma wprowadzić tego typu szczepienia do kalendarza szczepień. I myślę, że to będzie sukces medycyny - mówi profesor Knapp.
Profesor Paweł Knapp dodaje, że szczepienia przeciwko wirusowi HPV przynoszą konkretne efekty, czego przykładem jest Australia. Ten kraj w 2006 roku wdrożył populacyjne szczepienia i w chwili obecnej nie ma tam raka szyjki macicy.
Darmowe szczepienie
Przeciw HPV można się szczepić od lat, ale trzeba za nie płacić. Jedna z trzech dostępnych w Polsce szczepionek jest z 50-procentową refundacją. Teraz szczepienia przeciwko wirusowi HPV będą za darmo. W niektórych miastach i gminach realizowano programy szczepień nastolatek lub nastolatek i nastolatków finansowane z budżetów samorządów.
Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie, z jego powodu umiera ponad 300 tys. kobiet rocznie. W Polsce jest szóstym pod względem częstości występowania wśród nowotworów złośliwych u pań.
Drogą zakażenia HPV są głównie kontakty seksualne
Większość zakażeń HPV ma charakter bezobjawowy i przemijający. U niektórych osób jednak zakażenie może w kolejnych latach prowadzić do powstania nowotworu, np. raka szyjki macicy. Drogą zakażenia HPV są głównie kontakty seksualne. I to jest ważna informacja w odniesieniu do szczepień. Ponieważ szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem, szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną, jeszcze przed potencjalnym kontaktem z HPV. Dlatego szczepienie nastolatków przynosi najwięcej korzyści. Po pierwsze – wyprzedza wtedy ewentualne zakażenie wirusem HPV, a po drugie – badania wykazały, że w tym wieku odpowiedź poszczepienna jest znacznie lepsza.
Łanda: Część kobiet w ogóle się nie bada
O konieczności pilnego wprowadzenia do Programu Szczepień Ochronnych w Polsce szczepień przeciwko wirusowi HPV mówi też doktor Krzysztof Łanda – przewodniczący Komisji Zdrowia Business Centre Club, ekspert do spraw oceny technologii medycznych. Podkreśla, że ważne jest uzyskanie jak najwyższej wyszczepialności, by jak najwięcej dziewcząt, chłopców i młodych kobiet zostało zaszczepionych.
Tym bardziej jest to istotne, że niestety statystyki w Polsce są przygnębiające. Mamy dosyć ponurą rzeczywistość, w której dostęp do ginekologa w ramach finansowania z NFZ jest trudny, a większość kobiet chodzi do lekarza prywatnie. Część kobiet w ogóle się nie bada! Profilaktyczne programy przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy i dysplazji kuleją, bo korzysta z nich niewielki odsetek Polek. To wszystko odbija się potem na zdrowiu i nowotwory rozpoznawane są, niestety, bardzo późno… zbyt późno. Dlatego właśnie tak istotne jest wczesne zapobieganie rakowi szyjki macicy i dysplazji, i tak ważny jest program szczepień ochronnych przeciw HPV. Jeśli kobiety nie chcą się badać, to może im pomóc szeroka i łatwo dostępna profilaktyka raka szyjki macicy za pomocą szczepień.
Dysponujemy niezaprzeczalnymi dowodami, że szczepienia przeciw HPV radykalnie, bo nawet w 97%, zmniejszają zachorowalność na dysplazję i w około 90% na raka szyjki macicy. Zatem chrońmy siebie i chrońmy całą populację! Powinniśmy jak najszybciej w pełni zrefundować pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowi HPV, zgodnie z rekomendacjami WHO, bo ona przyniesie społeczeństwu najwięcej korzyści zdrowotnych - podkreśla doktor Krzysztof Łanda.