Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski sejmik utworzył nową instytucję kultury - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis
Nową instytucję kultury - na razie w organizacji - Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie - utworzyli w poniedziałek (27.02) po południu radni sejmiku województwa podlaskiego. Ma się ono szeroko zajmować tematyką drewna: od nauki i biznesu po historię, edukację, kulturę. Nadano też jednocześnie statut tej jednostce. Za głosowało 23 radnych, nikt nie był przeciw, 6 osób wstrzymało się od głosu. Wcześniej radni odrzucili wniosek o odesłanie projektu uchwały do wnioskodawcy.
Idea Xylopolis powstała kilka lat temu
Idea Xylopolis (pierwotna nazwa Drewnopolis) powstała kilka lat temu gdy Podlaskie - z różnymi instytucjami i ministerstwem klimatu i środowiska - przygotowało po takim hasłem w polskim pawilonie ekspozycję w 2021 r. na światową wystawę EXPO w Dubaju.
Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki wyjaśnił, że formalne powołanie centrum Xylopolis daje podstawy do wydatkowania środków na to przedsięwzięcie i rozmów z potencjalnymi partnerami.
Artur Kosicki przypomniał, że centrum to jest wpisane i zatwierdzone jako projekt strategiczny w nowym programie regionalnym, z którego region będzie wykorzystywał środki z UE - programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Xylopolis ma wpływać na rozwój regionu, promować województwo, które słynie z terenów puszczańskich, przyciągać turystów, rodziny z dziećmi (ofertą edukacyjną), naukowców, wspierać przedsiębiorców. Podkreślano, że biznes ma być jedną z podstaw działania tego ośrodka.
Jeszcze nie wiadomo, gdzie centrum miałoby powstać
Jeszcze nie wiadomo, gdzie to centrum miałoby powstać. Poinformowano, że rozważane są kampusy uczelni w Białymstoku albo teren Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej pod Białymstokiem, padały głosy, że może należałoby rozważyć Hajnówkę, ale żadna lokalizacja nie jest przesądzona.
Na razie w FEdP jest zapisanych na Xylopolis 7,9 mln euro. Marszałek mówił, że ma to być "duży projekt". Pieniądze z UE miałyby stanowić 85 proc. wartości przedsięwzięcia.
Pełnomocnik zarządu województwa podlaskiego ds. Xylopolis prof. Lech Dzienis, były rektor Politechniki Białostockiej, tłumaczył radnym sejmiku, że Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie miałoby być przedsięwzięciem łączącym naukę, biznes, kulturę, dziedzictwo, edukację. Miałaby być w nim część wystawiennicza, ale też chodzi o np. inicjowanie pomysłów naukowych, skupianie regionalnych przedsiębiorców zajmujących się nowoczesnym budownictwem drewnianym, wspieraniem takich firm.
Nie wiadomo na razie, w jakim konkretnie zakresie miałoby powstać centrum, nie ma jego dokładnej koncepcji. Ma powstać studium wykonalności tej placówki. Trwają także rozmowy z potencjalnymi partnerami tego przedsięwzięcia. Planowany jest np. udział Lasów Państwowych.
Pomysłodawcą idei Xylopolis była Fundacja Unitalent przy firmie Unibep SA z Bielska Podlaskiego. Partnerami przy Xylopolis na EXPO w Dubaju były także oprócz ministerstwa klimatu Instytut Ochrony Środowiska PIB, Politechnika Białostocka, Uniwersytet w Białymstoku (UwB), Fundacja Grupy Unibep Unitalent.
Marszałek Artur Kosicki poinformował, że nazwa Xylopolis jest opatentowana.