Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 60 osób chciało nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski
W niedzielę (22.01) 61 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; osiemnaście z tych osób podchodziło pod stalową barierę, ale ostatecznie wycofały się - podała Straż Graniczna w raporcie z minionej doby.
Od początku roku było niemal 1,1 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią - poinformowała SG w poniedziałek rano na Twitterze. To statystyka obejmująca również podejścia pod stalowe ogrodzenie od strony białoruskiej.
Minionej doby zatrzymano kolejnego tzw. kuriera nielegalnych imigrantów. Zatrzymany w okolicach Białowieży obywatel Ukrainy przewoził dwóch Irańczyków i Afgańczyka.
Stalowa zapora (bariera) o wysokości 5,5 m powstała w 2022 roku, na odcinku granicy z Białorusią liczącym 186 km długości. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników.
Do tej pory włączono do użytku siedem odcinków perymetrii, o łącznej długości 127 km. Pozostały do uruchomienia jeszcze cztery o długości ok. 78 km, ale ich odbiór będzie przesunięty w czasie, bo opóźnia się dostawa kamer termowizyjnych.
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie śmierci trzech osób, których ciała odnaleziono w styczniu przy granicy z Białorusią w powiecie hajnowskim.
To ułatwienie dla kandydatów na funkcjonariuszy Straży Granicznej. Od tego roku po raz pierwszy cały proces rekrutacyjny można przejść w Białymstoku.
Kryzys graniczny, choć mniej się o nim mówi, wciąż trwa. Przy granicy polsko-białoruskiej polskie służby znalazły ostatnio ciała migrantów. Kończy się budowa zapory elektronicznej, która ma do minimum ograniczyć próby przekroczenia granicy.
Udawali medyków, aby uniknąć podejrzeń. 15 osób usłyszało zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnego przewozu fałszywymi karetkami cudzoziemców z Białorusi do Polski.