Radio Białystok | Wiadomości | Powstańcy z getta oraz ppor. Zbigniew Rećko ps. Trzynastka patronami roku 2023 w Białymstoku

Powstańcy z getta oraz ppor. Zbigniew Rećko ps. Trzynastka patronami roku 2023 w Białymstoku

1.01.2023, 08:40, akt. 08:51

Bohaterscy Powstańcy Getta Białostockiego oraz ppor. Zbigniew Rećko ps. Trzynastka są patronami roku 2023 w Białymstoku. W październiku stanowiska w tej sprawie przyjęli miejscy radni.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Propozycję związaną z powstańcami z getta zgłosił prezydent miasta, drugą radni PiS. Wybór patronów służy przybliżaniu ich mieszkańcom.

16 sierpnia 2023 r. minie 80. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie. Powstanie było reakcją na plany niemieckie likwidacji tego getta. Radni przypomnieli w stanowisku ws. patrona, że tego dnia "przestała istnieć żydowska społeczność Białegostoku". Według historyków białostockie powstanie było drugim co do wielkości - po Warszawie - zrywem ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Większość bojowników zginęła w walce, przywódcy powstania odebrali sobie życie.


Ich walka była jednak przede wszystkim walką o pryncypia, takie jak ludzka godność. W nierównej walce powstańcy potrafili zachować i pozostawić jako nasze dziedzictwo opowieść o bohaterstwie, o humanistycznych wartościach, o wielokulturowej i wielowyznaniowej tożsamości, które przetrwały czas zagłady. W roku 2023 mija 80 lat od tych wydarzeń. Białystok pamięta! - napisano w stanowisku przyjętym przez radnych przy uchwalaniu patrona roku.


Na razie jeszcze nie wiadomo jak dokładnie będą wyglądały obchody związane z tym patronem. Trwają jeszcze prace związane z kalendarzem wydarzeń na 2023 r. - poinformowała wicedyrektor departamentu komunikacji społecznej urzędu miasta Agnieszka Zabrocka.

Zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki mówił przy okazji przyjmowania patronów na 2023 r., że planowany jest szereg wydarzeń rocznicowych.

W 2023 r. przypada także setna rocznica urodzin podporucznika Zbigniewa Rećki ps. Trzynastka, który w 1942 roku przeprowadził akcję wyprowadzenia z białostockiego aresztu gestapo trzech członków sztabu i łączniczki okręgu Białystok AK. Jest upamiętniany w sposób szczególny za zasługi w walce o wolną i niepodległą Polskę.

Zbigniew Rećko (1923-46) zginął w walce z plutonem operacyjnym MO koło Wysokiego Mazowieckiego. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w miejscowości Kobylin-Borzymy. Jesienią 1942 roku, 19-letni wówczas Rećko, wsławił się akcją samodzielnego wyprowadzenia z białostockiego aresztu gestapo trzech członków sztabu i łączniczki okręgu Białystok Armii Krajowej. Pracował wówczas jako tłumacz w siedzibie gestapo przy obecnej ulicy Sienkiewicza.

W ocenie historyków IPN, była to najważniejsza akcja przeprowadzona przez podziemie niepodległościowe na Białostocczyźnie podczas okupacji niemieckiej i jedna z takich najbardziej spektakularnych akcji podziemia w kraju w czasie II wojny światowej.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władysław Bartoszewski będzie patronem mostu na rzece Białej - zdecydowali białostoccy radni

20.12.2022, 12:17

W Białymstoku będzie most Władysława Bartoszewskiego. Tak zdecydowali we wtorek (20.12) radni.


W Białymstoku odsłonięto pomnik upamiętniający Władysława Bartoszewskiego [zdjęcia]

12.12.2022, 18:57

Oparta o laskę postać naturalnych rozmiarów stojąca na moście i tablica z napisem "Warto być przyzwoitym". Tak wygląda pomnik upamiętniający Władysława Bartoszewskiego, który w poniedziałek (12.12) oficjalnie odsłonięto w Białymstoku.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok