Radio Białystok | Wiadomości | Depresja bez specjalistycznego leczenia często doprowadza do samobójstwa - przypominają eksperci
Depresja i myśli samobójcze to rosnący problem. Jak wynika z policyjnych statystyk, w ubiegłym roku w Polsce życie odebrało sobie ponad 5 tysięcy osób. To znacznie więcej niż jest ofiar wypadków.
Tymczasem specjaliści przypominają, że wielu osobom da się skutecznie pomóc.
Bardzo ważna jest ta pierwsza pomoc emocjonalna. Każdy z nas może być tym ratownikiem, każdy z nas może powiedzieć osobie, która płacze "Dzień dobry, co się wydarzyło? Jak ja ci mogę pomóc? Czy jest coś, co mogę dla ciebie zrobić?". Jeśli takie osoby mówią nam o tym, że coś się może wydarzyć w ich życiu, "nie chce mi się żyć ", "chciałabym być lepszym człowiekiem", "nic mnie tutaj dobrego nie czeka", ale także oddawanie swoich rzeczy, zmiana wyglądu, zupełnie inne zachowanie, to obserwujmy tę osobę, bo czasem są to te komunikaty. Depresja i samobójstwo chodzą ze sobą w parze. Pamiętajmy, że depresja bez leczenia specjalistycznego, czyli bez terapii i leków, bardzo często doprowadza do samobójstwa. Depresja to jest choroba mózgu. To nie jest tak, że mogę wstać i być zadowolona, to nie jest tak, że jestem leniwa. W tym momencie mój organizm nie daje mi wstać z tego łóżka. Pamiętajmy, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne czy duchowe - mówi dr Marlena Stradomska z biura do spraw Zapobiegania Zachowaniom Samobójczym w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
W Polsce funkcjonuje kilka całodobowych i bezpłatnych linii telefonicznych, gdzie można uzyskać wsparcie w kryzysie. To między innymi 116 123 dla osób dorosłych oraz 116 111 dla dzieci i młodzieży. Inne telefony pomocowe można znaleźć na stronie.