Radio Białystok | Wiadomości | Wystawa w 80. rocznicę likwidacji getta w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży
Zdjęcia, dokumenty, rzeczy osobiste i inne pamiątki znalazły się na wystawie "Żydzi łomżyńscy. Życie. Śmierć. Pamięć." w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.
To ekspozycja rocznicowa – 80 lat temu, 2 listopada 1942 r. w Łomży, podobnie jak w całym okręgu białostockim zostało zlikwidowane, utworzone przez Niemców, getto.
- Wraz z wywiezieniem kilku tysięcy ludzi do obozu w Zambrowie, a stamtąd głównie do obozów koncentracyjnych, Łomża utraciła około 30 procent swoich mieszkańców. Żydzi w Łomży to przede wszystkim przedsiębiorcy i handlowcy, ale mieli swoich przedstawicieli we wszystkich warstwach społecznych. Byli żydowscy kramarze i woziwodzi, ale żydowskiego pochodzenia był również jeden z wiceprezydentów miasta w latach dwudziestych - mówi kurator wystawy Adam Sokołowski.
Ponieważ Łomża była po wojnie zniszczona w niemal 80%, niewiele pozostało także materialnych śladów żydowskich.
- Są jednak do teraz dwa kirkuty, czyli cmentarze żydowskie z licznymi bardzo cennymi historycznie nagrobkami oraz domem przedpogrzebowym na tym nowszym. Także w mieście przetrwało jeszcze kilka budynków, których fundatorami lub budowniczymi byli Żydzi – wymienia historyk Sławomir Zgrzywa.
Dr Małgorzata Frąckiewicz, która m.in. redagowała księgi pamięci żydowskiej i badała pochodzenie i losy nazwisk łomżyńskich żydów, uważa, że chociaż mieszkańcy miasta starają się o tym nie pamiętać, w żyłach wielu z nich płynie krew także żydowskich przodków.
W związku z 80. rocznicą likwidacji getta w Łomży odbędzie się jeszcze m.in. promocja książki pochodzącego z tego miasta Nachmana Podróżnika pt. "Pozorowana tożsamość" (Hala Kultury, 28.10) i – poprzedzony prelekcją historyczną koncert zatytułowany „Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem” (sala koncertowa FKWL, 29.10).