Radio Białystok | Wiadomości | 75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki

autor: Marcin Mazewski

11.09.2022, 07:56, akt. 14:36

Koncert w Okopach i spektakle w Suchowoli i Białymstoku - to tylko niektóre wydarzenia upamiętniające 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Obchody 75. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Suchowola, 11.09.2022, fot. Marcin Mazewski
Obchody 75. rocznicy urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Suchowola, 11.09.2022, fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
75. rocznica urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Koncert w Okopach

Uroczystości związane z 75. rocznicą urodzin kapelana "Solidarności" rozpoczęły się w sobotę (10.09) od koncertu "Psalmy z Podlasia" w Okopach. Muzykę do słów Zbigniewa Książka specjalnie na tę okazję skomponował Piotr Rubik.

W Okopach "Psalmy z Podlasia" usłyszeliśmy w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i Wrocławskiego Chóru Akademickiego.



Nieprzypadkowo to akurat w Okopach zaplanowano pierwszą część uroczystości.


- Wielu ludzi nie wie, skąd ks. Jerzy pochodził. Wiedzą, że był w Warszawie, że zginął we Włocławku, ale nie wiedzą, gdzie są Okopy. I właśnie stąd ta idea, aby ludzie, którzy pracowali z księdzem - aktorzy, pracownicy huty, studenci - przyjechali do Okopów, spotkali się i powspominali, jaki był ks. Popiełuszko naprawdę. Nieraz na zdjęciach wygląda na zamyślonego, smutnego, a taki na co dzień nie był. Był bardzo wesoły i radosny - mówi bratanek ks. Jerzego, prezes Fundacji Dobro Marek Popiełuszko.


Uroczystości w Suchowoli

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem, mszą świętą a także spotkaniem wspomnieniowym i premierą spektaklu uczczono w niedzielę (11.09) w Suchowoli 75. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki (1947-1984), kapelana Solidarności, który zginął zamordowany przez SB.

Główne uroczystości odbyły się w niedzielę przy pomniku ks. Popiełuszki w centrum Suchowoli. Patronatem objął je prezydent RP Andrzej Duda. Wzięli w nich udział m.in. rodzina ks. Popiełuszki, duchowni, delegacje, m.in NSZZ "Solidarność" z różnych regionów, przedstawiciele władz państwowych, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele IPN i mieszkańcy.


Listy m.in. od prezydenta i premiera

Listy skierowali: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, a także prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk.

Prezydent RP podkreślił w liście, że bł. ks. Popiełuszko był "niezłomnym kapłanem, wiernym Bogu i ojczyźnie, który krzewił ducha prawdy oraz niestrudzenie upominał się o wolność i godność człowieka i narodu".

"Osoba ks. Jerzego jest szczególnie bliska mojemu pokoleniu. Był naszym przewodnikiem, nauczycielem życia i wiary. To on pokazywał, że trzeba wystrzegać się zemsty, na zło nie wolno odpowiadać złem, tylko dobrem" - napisał w liście premier Morawiecki.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał, że 75. rocznica urodzin ks. Popiełuszki to okazja do podziękowania Panu Bogu "za dar, jakim jest dla nas, dla kościoła, dla Polski był i wciąż pozostaje ten charyzmatyczny kapłan i kapelan Solidarności".

Szef MON Mariusz Błaszczak przypomniał w liście, że ks. Jerzy w trakcie służby wojskowej w trudnym okresie komunizmu "dał oparcie swoim kolegom poprzez niezłomną postawę wyznawcy i obrońcy chrześcijaństwa, jednocześnie wykonywał sumiennie polecenia i rozkazy przełożonych stanowiąc przykład gotowości do służby Bogu i Polsce".

Natomiast szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Kasprzyk podkreślił w liście, że ks. Jerzy był kapłanem, który "dawał Polakom moc i siłę w czasach komunistycznego zniewolenia (...), upominał się o ludzką godność dla więzionych i prześladowanych, upominał się o podeptane wartości podkreślając potęgę miłości i prawdy".


"Popiełuszko bohaterem nie tylko Suchowoli"

Obecny na obchodach wiceprezes IPN dr Mariusz Szpytma zaznaczył, że ks. Popiełuszko jest bohaterem nie tylko Suchowoli, ale całej Polski.


- To człowiek, to ksiądz, który stoi w szeregu takich osób jak św. Andrzej Bobola, ks. (Ignacy) Skorupka, św. Maksymilian Maria Kolbe. To kolejne pokolenie księży, którzy służyli nie tylko Bogu, ale i ojczyźnie - mówił.


Z inicjatywy IPN powstał spektakl Teatru Nie Teraz "Pokonać piekło", który swoją premierę będzie miał w niedzielę po południu w Suchowoli. Szpytma mówił, że to spektakl, w którym rozmawia dwóch księży: św. Bobola i bł. Popiełuszko. "Niech ci dwaj wielcy ludzie będą wskazówką, będą dla nas taką busolą, która będzie nam ciągle przypominać, co jest ważne" - mówił podczas uroczystości.


W Okopach powstanie muzeum ks. Popiełuszki

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził  się w Okopach 14 września 1947 r. Po powstaniu "Solidarności" stał się jej kapelanem. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Beatyfikowany w 2010 r.

W Okopach w ciągu najbliższych kilku lat powstanie Muzeum Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki. Fundacja Dobro przekazała Muzeum Podlaskiemu w darowiźnie działkę, na której stanie budynek zaprojektowany przez Mirosława Nizio.


PROGRAM

10 września w Okopach (sobota)

19:00 - koncert "Psalmy z Podlasia" z udziałem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej, solistów i Wrocławskiego Chóru Akademickiego (kompozytor - Piotr Rubik, teksty - Zbigniew Książek)

11 września w Suchowoli (niedziela)

11:00 - złożenie wieńców pod pomnikiem bł. ks. Popiełuszki w Suchowoli przez oficjalne delegacje

12:00 - uroczysta msza św. w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, pod przewodnictwem metropolity białostockiego abp. Józefa Guzdka

14:30 - spotkanie wspomnieniowe o bł. ks. Jerzym

16:00 - spektakl Teatru Nie Teraz pt. "Pokonać piekło" w reżyserii Tomasza Żaka

- finał konkursu "Piosenką zło zwyciężaj"


12 września w Białymstoku

14:00 - spektakl Teatru Nie Teraz pt. "Pokonać piekło" w reżyserii Tomasza Żaka - w Podlaskim Instytucie Kultury (ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku).

źródło: PAP | red: zmj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Fundacja "Dobro" przekazała działkę pod budowę Muzeum bł. ks. Popiełuszki

7.09.2022, 16:17

To kolejny ważny krok do powstania Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. W rodzinnej miejscowości kapelana Solidarności, Fundacja "Dobro" przekazała w darowiźnie działkę Muzeum Podlaskiemu.


W Okopach powstanie Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki - podpisano porozumienie

7.07.2022, 14:05

Musieliśmy połączyć inicjatywę fundacji rodziny Popiełuszków "Dobro" z siłą polskiego państwa - powiedział minister kultury Piotr Gliński w Białymstoku, podczas podpisania porozumienia dotyczącego utworzenia Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok