Radio Białystok | Wiadomości | Zbliża się nowy rok szkolny - uczniów i nauczycieli czekają zmiany

Zbliża się nowy rok szkolny - uczniów i nauczycieli czekają zmiany

autor: Marcelina Markowska

31.08.2022, 16:04, akt. 16:54

Historia i teraźniejszość zamiast Wiedzy o społeczeństwie czy przesunięty termin egzaminów ósmoklasisty - to tylko niektóre zmiany jakie czekają zarówno uczniów, jak i nauczycieli w nowym roku szkolnym.

fot. Marcelina Markowska
fot. Marcelina Markowska

Zmiany programowe dotyczą edukacji dla bezpieczeństwa

Zmiany programowe dotyczą także przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa - mówił na konferencji w Kuratorium Oświaty w Białymstoku wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Tam wprowadzamy nowy moduł proobronny związany z wojną na Ukrainie. Chcemy żeby młodzi ludzie zapoznali się z niebezpieczeństwami związanymi z wojną konwencjonalną, potrafili udzielać pierwszej pomocy. Zagrożenia wojenne powodują, że trzeba nieco inaczej reagować na ewentualną utratę zdrowia. To także moduł związany z cyberbezpieczeństwem w okresie wojny. I moduł, który jest tylko fragmentem całego przedmiotu - przygotowanie do strzelania

- mówił Dariusz Piontkowski

Od nowego roku w szkołach ma być zatrudnionych także więcej specjalistów takich jak psycholog czy pedagog specjalny - dodał Dariusz Piontkowski.

Oni co prawda dotąd w szkole byli zatrudnieni, ale nie było wiadomo, ilu takich pedagogów lub psychologów ma być. Wprowadziliśmy ustawą wyraźne wskazanie jaki wymiar etatu ma być związany z zatrudnieniem specjalistów przy odpowiedniej liczbie dzieci. Zdajemy sobie sprawę, że to nowe zadanie może początkowo oznaczać kłopoty kadrowe. Stąd kuratorzy otrzymali polecenie, aby w tych wypadkach bardziej liberalnie podchodzić do wymaganych kwalifikacji

- mówił Dariusz Piontkowski.

W Podlaskiem rok szkolny rozpocznie jutro ponad 140 tys. uczniów i ok. 22 tys. nauczycieli.


Dariusz Piontkowski: Żądania 20 proc. podwyżki dla nauczycieli są nierealistyczne

Żądania niektórych związkowców, aby podwyższyć wynagrodzenia nauczycieli o 20 proc. są nierealistyczne, nie ma na to środków, ani w obecnym ani w przyszłorocznym budżecie państwa - mówił Dariusz Piontkowski. Deklarował przy tym dalszą chęć ministerstwa do rozmów ze związkami o podwyżkach.

My jesteśmy oczywiście skłonni do rozmów. Rozmawialiśmy niedawno ze związkami zawodowymi, z centralami reprezentacyjnymi związków zawodowych, w końcówce sierpnia. Wspomnieliśmy, że od stycznia 2023 r. ministerstwo edukacji proponowało wzrost wynagrodzenia o 9 proc. Rada Ministrów podjęła decyzję o tym, że ten wzrost będzie nieco mniejszy i będzie skorelowany ze wzrostem wynagrodzeń w sferze budżetowej i będzie wynosił 7,8 proc.

- powiedział Dariusz Piontkowski.

Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że nie można zapomnieć w budżecie o takich kwestiach jak zwiększone środki na obronność w związku z wojną w Ukrainie, wzrost cen energii, koszty rządowych działań antyinflacyjnych.

(...) W związku z tym trudno zaspokoić wszystkie roszczenia i oczekiwania płacowe. Natomiast żądania części związków zawodowych, aby z dnia na dzień, 1 września podnieść wynagrodzenia wszystkich nauczycieli - a przypomnę, że jest ich ok. 700 tys. - o 20 proc., są po prostu nierealistyczne. Nie ma tak dużych kwot w budżecie na ten rok ani na przyszły, bo w tym roku trzeba by było wydać pewnie kilka miliardów złotych, a w kolejnym co najmniej kilkanaście

- mówił na konferencji Piontkowski.

Wiceminister dodał, że w ciągu siedmiu ostatnich lat wynagrodzenia nauczycieli zostały zwiększone o 36 proc.

W maju wszyscy nauczyciele na wszystkich stopniach awansu uzyskali wzrost wynagrodzenia o 4,4 proc. Jeżeli dodamy do tego prawie 8 proc. od stycznia przyszłego roku, to już będzie ponad 12 proc. wzrostu wynagrodzenia. A ci, którzy rozpoczynają pracę w szkole, będą mieli jeszcze wyższy procentowy wzrost

- mówił Dariusz Piontkowski. Dodał, że od września nauczyciel stażysta ma mieć 20 proc. więcej, a kontraktowy ok. 11 proc.

Gdyby porównać wynagrodzenie średnie nauczyciela stażysty, tego, który przychodzi do pracy pierwszy rok w szkole, to porównując styczeń 2022 z początkiem roku 2023 - jeżeli będzie ten zakładany wzrost wynagrodzenia o 7,8 proc. - to średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego wzroście o 1 tys. 240 zł" - mówił Piontkowski. Ocenił, że to "poważna kwota", choć oczywiście - jak to określił - aspiracje związane z podwyżkami są większe, każdy chciałby zarabiać więcej.

Wiceminister wyraził nadzieję, że w rozpoczynającym się w czwartek nowym roku szkolnym, z żadnych powodów nie będzie konieczne przerywanie normalnych zajęć w klasach i wprowadzanie nauki zdalnej, a także, że nic nie zakłóci funkcjonowania szkół.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Beata Pietruszka

29.08.2022, 07:46

- Rzeczywiście ten rok to zwiększona liczba absolwentów szkół podstawowych. (...) Natomiast co roku jest tak, że nie wszyscy uczniowie dostają się do tych szkół, które sobie wybrali, bo takiej możliwości po prostu nie ma ze względu na liczbę uczniów, która może być w danej szkole.



Resort edukacji chce zwiększenia subwencji oświatowej

8.08.2022, 15:02

Z powodu rosnących cen energii Ministerstwo Edukacji i Nauki wnioskuje o zwiększenie przyszłorocznej subwencji oświatowej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok