Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny "Inki"
Mija 76 lat od śmierci sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W związku z rocznicą - w Gruszkach w gminie Narewka o 11:30 przed pomnikiem "Inki" złożono kwiaty. Pół godziny później w kościele w Narewce odprawiona została msza w intencji sanitariuszki i żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK majora Łupaszki. Po nabożeństwie rozpoczęło się wydarzenie słowno-muzyczne "Grypsy z celi śmierci" poświęcone pamięci pułkownika Łukasza Cieplińskiego. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem "Inki" przy kościele w Narewce.
Koncert słowno-muzyczny „Grypsy z celi śmierci" mogą dziś bezpłatnie zobaczyć także mieszkańcy Łap. Początek o 18:00 w Domu Kultury w Łapach.
Cześć Danucie Siedzikównie oddadzą też mieszkańcy Białegostoku, o 18:00 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikami: Katyńskim i Inki.
Danuta Siedzikówna urodziła się w Guszczewinie koło Narewki. Była sanitariuszką 5. Wileńskiej Brygady AK. Funkcjonariusze UB aresztowali ją w lipcu 1946 roku. Po ciężkim śledztwie Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał Inkę na karę śmierci. Miała wtedy niespełna 18 lat. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku.
Przez blisko 70 lat nie było wiadomo, gdzie spoczywają szczątki Danuty Siedzikówny. Odnalezienie ich na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku potwierdził w 2015 roku Instytut Pamięci Narodowej. Państwowy pogrzeb "Inki" odbył się 28 sierpnia 2016 roku.
Dworzec PKP w Białymstoku ma swoją patronkę. Została nią Danuta Siedzikówna "Inka". W 75. rocznicę jej śmierci na budynku dworca odsłonięto tablicę upamiętniającą sanitariuszkę Armii Krajowej.
Mija 75 lat od śmierci sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny "Inki". W sobotę (28.08) uroczystości rocznicowe odbywają się w kilku miejscach w regionie.
W piątek wieczorem (28.08) w Białymstoku upamiętniono sanitariuszkę AK Danutę Siedzikównę "Inkę", w 74. rocznicę wykonania na niej wyroku śmierci. Przy pomniku "Inki" złożono kwiaty i zapalono znicze w obecności m.in. ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.