Radio Białystok | Wiadomości | Galeria im. Sleńdzińskich przypomina o powstaniu w getcie białostockim
Najmłodsi mieszkańcy getta są bohaterami plenerowej wystawy na białostockim Placu Jana Pawła II. Pretekstem do ich przypomnienia jest kolejna rocznica likwidacji getta w Białymstoku.
79 lat temu prawie 1200 dzieci odłączono od rodzin i wysłano do obozu w Terezinie, później do Oświęcimia, gdzie zginęły. Ich tragiczny los nie jest do końca opisany, choć zachowało się sporo dokumentów - mówi dyrektor Galerii im. Sleńdzińskich Jolanta Szczygieł-Rogowska.
Na wystawie zobaczymy też plakaty Leszka Żebrowskiego, które pokazują jak często historia zatacza koło - mówi Jolanta Szczygieł-Rogowska.
79 lat temu z 15 na 16 sierpnia hitlerowcy okupujący Białystok podjęli akcję ostatecznej likwidacji getta, a zamieszkująca je ludność rozpoczęła bohaterski, choć skazany na przegraną opór.
Co roku Galeria im. Sleńdzińskich przypomina te wydarzenia. We wtorek (16.08) zaprasza na otwarte spotkanie poświęcone wydarzeniom z 1943 roku.
Zbliża się 79. rocznica powstania w getcie białostockim. Z tej okazji Galeria im. Sleńdzinskich w Białymstoku otwiera plenerową wystawę "Dzieci z białostockiego getta".