Radio Białystok | Wiadomości | W Podlaskiem powstały kolejne dwa szpitalne oddziały geriatryczne
Dwa szpitalne oddziały geriatryczne przybyły w naszym regionie. Powstały w szpitalu w Kolnie i w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Teraz w Podlaskiem są cztery takie oddziały, ale i tak pod tym względem jesteśmy jednym z gorszych regionów w kraju. Najwięcej oddziałów geriatrycznych jest w województwie śląskim, cztery razy więcej niż w Podlaskiem.
W całym kraju dla pacjentów 65+ dostępnych jest zaledwie około 1200 łóżek geriatrycznych. Według ekspertów stanowi to zaledwie 15 procent prognozowanych potrzeb. W naszym regionie do tej pory oddziały geriatryczne były w szpitalach: miejskim oraz MSWiA w Białymstoku. Teraz powstały w Kolnie i w szpitalu psychiatrycznym Choroszczy.
Jak mówi dyrektor placówki w Choroszczy Krzysztof Szeweluk, na oddziale jest 15 miejsc. Będą tam trafiać osoby już po leczeniu psychiatrycznym, ale też pacjenci wymagający pomocy psychiatrów, u których najpierw powinno być leczenie internistyczne.
Dyrektor Podlaskiego NFZ Maciej Olesiński liczy, że kolejne szpitale będą tworzyć oddziały geriatryczne. Zapewnia, że Fundusz ma pieniądze na ten cel.
Według opinii specjalistów opieka geriatryczna obejmująca leczenie wielu chorób jednocześnie, jest skuteczniejsza od leczenia konwencjonalnego, które tradycyjnie skoncentrowane jest na poszczególnych schorzeniach.
Jest wybitnym naukowcem i twórczynią kliniki geriatrii w Białymstoku. Wykształciła kilka pokoleń lekarzy. Była członkiem wielu prestiżowych organizacji, między innymi Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Komisji Ekspertów ds. Ludzi Starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, przewodniczyła zespołowi ds. Geriatrii przy Ministrze Zdrowia.
W Polsce żyje obecnie około 7 milionów osób powyżej 65 roku życia. Seniorzy uczęszczają do kilku lekarzy specjalistów w miesiącu. W systemie ochrony zdrowia brakuje zintegrowanego podejścia do osób starszych, a współczynnik geriatrów na liczbę osób starszych jest najniższy w Europie.
Jak przygotować się do starości, co robić, żeby była pomyślna i jak czerpać radość z życia nie tylko z okazji Dnia Babci lub Dziadka, o tym mówić jest prof. Barbara Bień, konsultant wojewódzki ds. geriatrii w Podlaskiem i wieloletnia kierownik Kliniki Geriatrii UMB, a także prof. Małgorzata Halicka, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu w Białymstoku.
W 12 nowych poradniach specjalistycznych w regionie można skorzystać z porad i badań lekarskich w ramach ubezpieczenia.