Radio Białystok | Wiadomości | Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczyna współpracę z litewskim Muzeum Ofiar Ludobójstwa
Wymiana doświadczeń, dokumentów i wspólne badania - między innymi na to liczą obydwie strony. W Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku gości delegacja z wileńskiego Muzeum Ofiar Ludobójstwa, czyli najważniejszej litewskiej placówki poświęconej sowieckim represjom.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Biorąc pod uwagę obecną sytuację na Wschodzie, ta współpraca jest niezbędna - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku profesor Wojciech Śleszyński.
W przypadku informacji, które napływają codziennie z Ukrainy, zdajemy sobie sprawę z tego, że żeby przebić się z naszym przesłaniem do zachodnich partnerów, my w tej części Europy musimy mówić o doświadczeniach sprzed 80 lat wspólnym głosem - podkreśla Wojciech Śleszyński.
Pomóc w tym mają m.in.: wspólne badania i wymiana dokumentów.
- Jesteśmy gotowi na taką współpracę - mówi Ramune Driaučiunaite z utworzonego w 1992 roku wileńskiego Muzeum Ofiar Ludobójstwa:
Mamy w swoich zasobach ponad 100 tysięcy różnego rodzaju materiałów, m.in. fotografii, listów, nagrań dotyczących tematyki zesłań, deportacji - wymienia Ramune Driaučiunaite.
Z wizytą studyjną przyjechało z Litwy 35 muzealników i historyków.
Białostockie Muzeum Pamięci Sybiru rozpoczęło w poniedziałek (16.05) realizację projektu skierowanego do uchodźców z Ukrainy; chodzi m.in. o pomoc terapeutyczną dzieciom, ale też możliwość dokumentowania tego, co dzieje się w tym kraju w związku z agresją rosyjską, zwłaszcza o deportacje.
W audycji o zbrodni katyńskiej, kwietniowych wywózkach i kłamstwie katyńskim oraz o współczesnych odniesieniach do tych tragicznych wydarzeń.
Lwów ratuje swoje bezcenne dziedzictwo. Podczas, gdy wojska rosyjskie niszczą miasta na wschodzie i południu kraju, lwowskie galerie, muzea i kościoły przechodzą zakrojoną na szeroką skalę operację ochrony obiektów kulturowych.
Osobiste przedmioty należące do Polaków deportowanych do Kazachstanu: książki, talerzyk, haftowany ręcznik, przekazali do Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku działacze Związku Polaków w Kazachstanie. Muzeum i Związek będą ze sobą współpracować.