Radio Białystok | Wiadomości | Władze Grajewa planują podłączenie sieci gazowej do gazociągu Polska-Litwa
Mieszkańcy Grajewa skorzystają z sąsiedztwa nowego gazociągu Polska - Litwa. Od początku maja płynie nim już gaz. Instalacja przechodzi przez teren powiatu i jak mówi burmistrz Grajewa Dariusz Latarowski już kilka lat temu, podczas projektowania sieci gazowej w mieście, planowano jej podłączenie do tego gazociągu.
- Grajewo na tym na pewno skorzysta, bo całe zamierzenie gazyfikacji miasta opierało się na tym, że obok miasta będzie przechodził właśnie ten interkonektor i rurociąg Polska-Litwa - mówi Dariusz Latarowski.
Teraz miejska sieć zasilana jest ze zbiorników, do których trzeba dowozić gaz. W ciągu roku ma się to zmienić.
- Zapotrzebowanie miasta, to jest około 20 tys. m3 na godzinę, będzie opierało się na zespole zaporowo-upustowym w Konopkach. Jesienią uruchamiamy nasz nowy blok energetyczny o mocy elektrycznej 5,4 MW i mocy cieplnej 5,6 MW. Część mieszkańców domków czy też zakładów podłączona jest do funkcjonującego już systemu. To jest kwestia umowy, podłączenia. Do końca roku ten system będzie funkcjonował - mówi Dariusz Latarowski.
Przez gazociąg będzie można sprowadzić z Litwy do Polski prawie dwa miliardy metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.
Pierwsi mieszkańcy Lipska korzystają już z gazu ziemnego. Pod koniec ubiegłego roku uruchomiono tam stację regazyfikacji. W mieście zamontowano także kilkukilometrowy gazociąg, do którego w przyszłości zostaną podłączone wszystkie miejskie budynki.
Okazuje się bowiem, że mimo znaczącego wzrostu ceny surowca, zainteresowanie nim wcale nie spada.
Liczą, że uda się je podłączyć do sieci przesyłowych powstających na terenie sąsiednich samorządów.
Na przełomie sierpnia i września Raczki zostaną podłączone do sieci gazowniczej. Gotowa jest już stacja regazyfikacji LNG, która w ciągu roku powstała w pobliskiej Dowspudzie.