Radio Białystok | Wiadomości | Pożegnanie prezydentowej Karoliny Kaczorowskiej
W piątek (22.04) rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej. Żona ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego zmarła 21 sierpnia w Londynie w wieku 90 lat.
Urna z prochami Pierwszej Damy II RP Karoliny Kaczorowskiej jest już w Polsce. Na płycie Wojskowego Portu Lotniczego Warszawa - Okęcie rodzina, przyjaciele i przedstawiciele polskich władz powitali urnę, która przyleciała rządowym samolotem z Londynu.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk mówił, że życie żony ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, było przepełnione miłością do ojczyzny i drugiego człowieka.
- W jej życiu - jak w soczewce - skupiło się trudne, bolesne, ale i zwycięskie doświadczenie historyczne RP XX i XXI wieku - powiedział Jan Józef Kasprzyk.
Dodał, że droga Karoliny Kaczorowskiej do wolnej ojczyzny była bardzo długa.
- Zaczęła się w wolnej Polsce, w Stanisławowie 82 lata temu. I później w wyniku agresji Rosji Sowieckiej wiodła przez Afrykę aż do Wielkiej Brytanii - przypomniał.
- Pani prezydentowa była osobą niezwykłą, we wszystkich wymiarach. Ten patriotyzm, kultura, przywiązanie do tradycji, ale także ciepło i serdeczność wobec każdego człowieka - wspomina przyjaciel rodziny, wielki kanclerz Zjednoczenia Bractwa Kurkowego Rzeczypospolitej Gniewomir Rokosz-Kuczyński.
Przypomina też, jak bardzo Karolina Kaczorowska związana była z Białymstokiem.
Białystok to miejsce, z którym pani prezydentowa przez ostatnie 30 lat związała się najbardziej. Jako małżonka Ryszarda Kaczorowskiego, tutaj urodzonego, aresztowanego i wywiezionego na katorgę, z którym tutaj, do Białegostoku, w 1990 po przekazaniu insygniów, wróciła - dodaje Gniewomir Rokosz-Kuczyński.
W Świątyni Opatrzności Bożej w piątek (22.04) do 22:00 można oddać hołd ostatniej Pierwszej Damie II Rzeczypospolitej. Pogrzeb zaplanowano na sobotę. Karolina Kaczorowska spocznie u boku swojego męża w panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Karolina Kaczorowska była zesłana na Syberię przez Sowietów, po ewakuacji z Armią Andersa podzieliła los "dzieci tułaczy" i przez Afrykę trafiła do Wielkiej Brytanii, tam poznała swojego przyszłego męża Ryszarda Kaczorowskiego. Byli zaangażowani w ruch harcerski na emigracji, a pani Karolina, wychowując dwie córki i wspierając męża, towarzyszyła mu we wszystkich przedsięwzięciach, które związane były z budzeniem i podtrzymywaniem ducha narodu na uchodźstwie.
Przez wiele lat Karolina Kaczorowska pracowała jako nauczycielka, angażując się w edukację młodego pokolenia emigracji niepodległościowej.