Radio Białystok | Wiadomości | Katolicy świętują Zmartwychwstanie Pańskie, prawosławni rozpoczynają Wielki Tydzień
Dziś (18.04) Poniedziałek Wielkanocny - drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół obchodzi Wielkanoc przez całą oktawę, czyli osiem dni.
Kościół obchodzi Wielkanoc przez całą oktawę
Choć tego dnia nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy świętej, wielu wiernych także w Poniedziałek Wielkanocny przychodzi do kościoła. "Zwyczajowo przychodzimy do kościoła także w poniedziałek, by podziękować za dar zmartwychwstania" - wyjaśnia rzecznik archidiecezji białostockiej, ks. Andrzej Dębski.
Oktawa Wielkiej nocy trwa do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, każdy z tych 8 dni ma rangę uroczystości, dlatego na przykład w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych - dodaje ks. Dębski.
Podczas oktawy wielkanocnej w kościołach odprawia się także nowennę do Miłosierdzia Bożego.
Prawosławni rozpoczynają Wielki Tydzień
Natomiast prawosławni rozpoczynają Wielki Tydzień. W kolejnych dniach wspominać będą mękę Chrystusa, jego ukrzyżowanie i śmierć.
Przez pierwsze trzy dni Cerkiew wspomina pobyt Jezusa w Jerozolimie. W świątyniach celebruje się jutrznie, godziny liturgiczne i liturgię Uprzednio Poświęconych Darów. Wielki Czwartek to dzień Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Eucharystii, w Wielki Piątek duchowo przeżywany jest sąd nad Chrystusem, zaś w Wielką Sobotę Cerkiew wspomina zstąpienie Chrystusa do otchłani.
W tym roku prawosławni Wielkanoc świętować będą w niedzielę 24 kwietnia.
Poniedziałek Wielkanocny, czyli śmigus-dyngus
W tradycji ludowej Poniedziałek Wielkanocny nazywany jest śmigusem-dyngusem. W wielu regionach Polski tego dani polewa się wodą inne osoby, a także robi żarty sąsiadom.
Jajko jest jednym z najważniejszych symboli Wielkanocy. Naszym przodkom ściśle kojarzyło się ze Zmartwychwstaniem.
Ta tradycja powróciła po pandemii. Kibice i działacze Jagiellonii Białystok znowu spotkali się na stadionie miejskim, aby wspólnie poświęcić pokarmy na wielkanocny stół.
Koszyczki z wielkanocnymi potrawami na świąteczny stół poświęcił w sobotę (16.04) mieszkańcom Białegostoku metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Uroczystość odbyła się na Rynku Kościuszki w centrum miasta po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.
Olga Gordiejew i Dorota Sokołowska pojechały do Podlaskiego Muzeum Sztuki Ludowej by porozmawiać o wielkanocnych symbolach i zwyczajach.
Pisanki, palmy, ale też pająki. M.in. takie ozdoby, łącznie ponad 90, oceniano w konkursie "Tradycyjna ozdoba wielkanocna wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich". W środę (13.04) odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.