Radio Białystok | Wiadomości | RPO chce, by uchodźcy z Ukrainy mogli być kwaterowani w strefie z zakazem przebywania

RPO chce, by uchodźcy z Ukrainy mogli być kwaterowani w strefie z zakazem przebywania

autor: Ryszard Minko

18.03.2022, 13:51, akt. 15:37

Rzecznik Praw Obywatelskich zamierza interweniować w Straży Granicznej, by umożliwiła uchodźcom z Ukrainy schronienie się w miejscowościach leżących w strefie objętej czasowym zakazem przebywania.

źródło: twitter.com/BiuroRPO
źródło: twitter.com/BiuroRPO

2 marca 2022 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na obszarze 183 miejscowości przy granicy z Białorusią, w tym w 115 w województwie podlaskim i w 68 w województwie lubelskim. Obowiązuje ono do 30 czerwca 2022 r.

W strefie tej znajduje się między innymi Białowieża. Turystyczne miasteczko ma możliwości zakwaterowania uchodźców, jednak z uwagi na zakaz przebywania jest to niemożliwie. Odwiedzający Hajnówkę rzecznik Praw Obywatelskich profesor Marcin Wiącek powiedział, że jest to sprawa wymagająca rozwiązania.

- Nie mogę nic nakazać Straży Granicznej, ale mogę apelować, by podjąć ten temat - powiedział. Dodał, że w jego opinii możliwe jest, by komendanci SG wydawali Ukraińcom zgody na pobyt w miejscowościach, w których nie ma dużej obecności wojska. Na tej podstawie mogliby się meldować i otrzymywać nr PESEL, a tym samym nie dotyczyłby ich zakaz przebywania.

Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się też do trwającego od dziewięciu miesięcy kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy. Jego zdaniem obecnie problem jest już znacznie mniejszy, bo nie dochodzi do masowych prób przekroczenia granicy. Jak mówił, z jego informacji wynika też, że w grupach nielegalnych migrantów nie ma rodzin z dziećmi. Zaznaczył jednocześnie, że osoby te powinny mieć możliwość złożenia wniosku o ochronę międzynarodową w Polsce.

Prof. Marcin Wiącek stanowczo podkreślił, że wobec migrantów nielegalnie przekraczających granicę polsko-białoruską nie powinno się stosować procedury zawracania bez prawa do złożenia wniosku o ochronę międzynarodową.

Jak podaje Straż Graniczna, niemal każdego dnia dochodzi od kilku do kilkunastu prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dziesięć osób próbowało dostać się nielegalnie do Polski

18.03.2022, 09:03

Dziesięciu cudzoziemców, obywateli Iraku, Jemenu i Sudanu próbowało w czwartek (18.03) dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w raporcie z minionej doby Straż Graniczna.


Cudzoziemcy i białoruskie służby rzucali kamieniami w polskie patrole

7.03.2022, 10:20

35 osób próbowało w niedzielę (6.03) dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała w poniedziałek (7.03) na Twitterze Straż Graniczna.


Premier na granicy: Wszyscy widzą, że Polska broni wschodniej flanki NATO [zdjęcia, wideo]

16.02.2022, 09:39

"Polska granica to jest świętość. Ten, który nie potrafi obronić swojej granicy, naraża się na ogromne niebezpieczeństwo, nie jest szanowany przez innych i pokazuje swoją słabość" - mówił w środę (16.02) premier Mateusz Morawiecki przy polsko-białoruskiej granicy.


Trwa budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej [zdjęcia, wideo]

27.01.2022, 16:00

Na granicy polsko-białoruskiej rozpoczęła się budowa bariery. "Cała długość bariery będzie wynosić 186 kilometrów. Teraz budowane jest około 20 kilometrów równocześnie" - podkreśliła rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok