Radio Białystok | Wiadomości | Białostocka Caritas: możemy przyjąć kilkadziesiąt rodzin z Ukrainy
Kilkudziesięciu rodzinom z Ukrainy możemy zapewnić miejsce w domach parafian oraz placówkach organizacji - poinformowała Caritas Archidiecezji Białostockiej. Zaapelowała też o zgłaszanie się wolontariuszy, także mówiących po ukraińsku.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Caritas Archidiecezji Białostockiej zbiera najpotrzebniejsze rzeczy - to m.in. środki medyczne i higieniczne, artykuły dla dzieci i śpiwory. Za pośrednictwem organizacji chętni mogą też zgłosić gotowość przyjęcia osób, które uciekają przed wojną na Ukrainie.
Jak mówi dyrektor białostockiej Caritas ks. Jerzy Sęczek, odzew jest ogromny. Dzięki zgłoszeniom parafian mogą przyjąć kilkadziesiąt rodzin, a w swoich placówkach organizacja może zakwaterować kilkanaście matek z dziećmi. Jedna z parafii w Podlaskiem już przyjęła rodzinę uchodźców z Ukrainy.
Pomoc dla Ukrainy - miejsca w Podlaskiem [LISTA]
Osoby, które chcą zaoferować mieszkania czy pokoje, powinny się zgłaszać do swoich parafii - poinformował ks. Sęczek, wyjaśniając, że ułatwi tworzenie bazy. Zgłoszenia przyjmowane są też w biurze białostockiej Caritas.
Caritas zachęca również do zgłaszania się wolontariuszy, także tych mówiących po ukraińsku. Koordynator wolontariatu Sebastian Wiśniewski mówił, że zgłosiło się już wiele osób, ale będą potrzebne kolejne, kiedy już uchodźcy dotrą do mieszkań.
W Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej w Białymstoku trwa zbiórka darów. Pełna lista potrzebnych rzeczy znajduje się na profilu organizacji w mediach społecznościowych. Zaapelowano też, aby ubrania, które są przekazywane, były nowe lub w bardzo dobrym stanie. Szczegóły są na stronie bialystok.caritas.pl.
Ks. Sęczek poinformował, że w poniedziałek (28.02) z centrum pomocy wyruszył pierwszy transport darów na Ukrainę.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim, że nastał czas, aby członkowie Unii Europejskiej udowodnili, że są z Ukrainą, a tym samym, że "faktycznie są Europejczykami".
To gesty solidarności i bezinteresowna chęć pomocy. Setki osób przyjmują do swoich domów rodziny uciekające z ogarniętej wojną Ukrainy.
Nie unikać tematu, ale nie epatować przemocą – szkolni pedagogowie podpowiadają rodzicom w jaki sposób informować dzieci o rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Ponad setka ukraińskich uchodźców, w tym ponad 80 dzieci od wczoraj (28.02) mieszka w podbiałostockim kompleksie hotelowym.
To akcja na rzecz Polaków i naszych sąsiadów mieszkających we Lwowie i na Ukrainie. Radio Lwów rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na zabezpieczenie tych, którzy zostali na Ukrainie.