Radio Białystok | Wiadomości | Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Podlaskiem
Znaczne wzrosła liczba obcokrajowców pracujących w województwie podlaskim. Jak wynika z danych Urzędu Wojewódzkiego w ubiegłym roku było ich zdecydowanie więcej niż w 2020.
Tylko w pierwszych trzech tygodniach stycznia tego roku wydano już niemal 900 zezwoleń na pracę cudzoziemcom. W całym ubiegłym roku wydano prawie 22 tysiące zezwoleń, podczas gdy rok wcześniej niemal 10 tysięcy mniej. W Podlaskiem jest najwięcej Ukraińców, Białorusinów i - co ciekawe - Filipińczyków.
Nie zmieniają się branże, w których pracują cudzoziemcy. Głównie to branża budowlana, są zatrudniani na stanowiskach murarza, tynkarza, cieśli. Dużo obcokrajowców pracuje jako kierowcy ciągników siodłowych, samochodów ciężarowych, ale też jako pracownicy gospodarczy - wymienia Kamila Ausztol z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
W całym kraju, także w naszym regionie, spada bezrobocie i dlatego przedsiębiorcy poszukują rąk do pracy za granicą.
Mamy na rynku pracy niż demograficzny - oficjalne badania pokazują, że w 2030 roku zniknie 5 mln pracujących osób. Stąd jest otwartość ze strony pracodawców na pracowników z Białorusi, Ukrainy, czy nawet Dalekiego Wschodu - tłumaczy prezes Klastra Obróbki Metali Sebastian Rynkiewicz.
Podkreśla on, że obcokrajowcy coraz lepiej czują się w naszym regionie.
Coraz lepiej się adaptują i integrują. Myślę, że to dobrze świadczy o nas jako o społeczeństwie - podkreśla Sebastian Rynkiewicz.
Zagranicznych pracowników może przybywać coraz więcej ze względu na ułatwienia w przepisach dotyczących zatrudnienia obcokrajowców, które będą obowiązywać od soboty (29.01).
Wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zawiera szereg ułatwień dla obcokrajowców migrujących do Polski w celu podejmowania pracy.
Regulacja wprowadza m.in. zmianę, z której skorzystać mają przede wszystkim polscy pracodawcy. Dotyczy ona oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, poprzez wydłużenie okresu dopuszczalnej pracy z 6 do 24 miesięcy.
Nowela umożliwia ponadto specjalny, uproszczony tryb zakończenia postępowań o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, które zostały rozpoczęte przed 1 stycznia 2021 r. i nie zostały zakończone do dnia wejścia w życie ustawy.