Radio Białystok | Wiadomości | SG podpisała trzy umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej

SG podpisała trzy umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej

4.01.2022, 15:15, akt. 16:48

Straż graniczna podpisała trzy duże umowy, które są dużym krokiem w procesie inwestycyjnym na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wizualizacja zabezpieczenia granicy państwowej, źródło: Twitter - Mariusz Kamiński
Wizualizacja zabezpieczenia granicy państwowej, źródło: Twitter - Mariusz Kamiński

We wtorek (4.01) w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji odbyła się wspólna konferencja wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika oraz zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wiolety Gorzkowskiej. Podczas konferencji wiceminister spraw wewnętrznych i administracji poinformował o budowie zapory na granicy polsko-białoruskiej.

Dzisiaj Straż Graniczna podpisała trzy duże umowy na budowę zapory - powiedział Maciej Wąsik.

Przypomniał, że z końcem października zeszłego roku weszła w życie ustawa o budowie zabezpieczenia na granicy państwowej. "Na podstawie tej ustawy komendant Praga powołał pełnomocnika do spraw budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Na mocy tej ustawy został powołany zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Premier określił zasady pracy tego zespołu rozporządzeniem" - tłumaczył.

Przystąpiliśmy do prac. Planowaliśmy zakończenie pierwszych prac, które kończą się podpisaniem umów pod koniec zeszłego roku. Te prace się przedłużyły o 10 dni. Okres świąteczny miał wpływ na to - dodał.


Zastępca szefa SG: budowa zapory na granicy jest inwestycją konieczną i pilną


Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej jest inwestycją absolutnie konieczną i pilną - oceniła zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska. Dodała, że jest też inwestycją newralgiczną z punktu widzenia realizowanych do tej pory przedsięwzięć.

Gorzkowska, która wraz z wiceszefem MSWiA Maciejem Wąsikiem wzięła we wtorek udział w briefingu prasowym dotyczącym budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej podkreśliła, że utrzymująca się destabilizacja na granicy polsko-białoruskiej potwierdza, że budowa trwałej zapory "jest inwestycja absolutnie konieczną i pilną".

Dodała, że jest to "inwestycja strategiczna nie tylko z punktu widzenia realizacji ustawowych Straży Granicznej, do których należy ochrona nienaruszalności polskich granic, ale również - co jako zastępca komendanta głównego właściwy w sprawach logistycznych muszę podkreślić - jest inwestycją newralgiczną z punktu widzenia realizowanych do tej pory przedsięwzięć".



Nie ukrywam, że jest to dla nas ogromne wyzwanie, bo jest to największa w historii Straży Granicznej inwestycja budowlana, dlatego bardzo cieszę się, że w tak krótkim okresie, bo w przeciągu dwóch miesięcy udało nam się wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery fizycznej - powiedziała Gorzkowska.


Przypomniała, że budowa bariery zostanie zrealizowana na 186 km granicy i zostanie podzielona na cztery odcinki. 


Ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji budowy; prace budowlane na tych wszystkich odcinkach będą prowadzone równolegle - podkreśliła.


Zaznaczyła, że mając na uwadze trudności na rynku budowlanym związane z dostępnością stali, "inwestor we współpracy z Ministrem Aktywów Państwowych zaangażował się w proces dostawy przęseł stalowych i udzielił odrębnego zamówienia na dostawy elementów stalowych, jak i na roboty budowlane". Dodała, że ma to na celu zapewnienie płynności realizacji budowy, ale również na wyeliminowanie kosztów dostawców pośrednich.


SG: przęsła stalowe wykona konsorcjum trzech firm, roboty budowlane - dwa podmioty


Wykonanie przęseł stalowych Straż Graniczna powierzyła konsorcjum trzech firm Polimexowi Mostostal S.A., Mostostal Siedlce Sp. z o.o. i Węglokoks S.A. Z kolei wykonanie robót budowlanych zostało zlecone Budimex S.A. oraz konsorcjum firm Unibep S.A. Budrex Sp. z o.o. - powiedziała we wtorek gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska.

Podczas wtorkowej konferencji na temat budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska przekazała, kto będzie wykonawcą zapory.

"Wykonanie przęseł stalowych Straż Graniczna powierzyła konsorcjum trzech firm Polimexowi Mostostal S.A., który jest liderem konsorcjum, Mostostal Siedlce Sp. z o.o. i Węglokoks S.A - partnerzy konsorcjum. Z kolei wykonanie robót budowlanych zostało zlecone dwóm wykonawcom: Budimex S.A. oraz konsorcjum firm Unibep S.A. Budrex Sp. z o.o." - powiedziała zastępca szefa Straży Granicznej.

Jak zaznaczyła, do budowy odcinka ponad 186-kilometrowego wykorzystane zostanie blisko 41 tysięcy sztuk przęseł stalowych oraz tyle samo słupów stalowych H240. "Zastosujemy również 100 sztuk przęseł z bramkami serwisowymi, jak również zostaną wybudowane 22 bramki - przęsła z otwieranymi bramkami, które umożliwią migrację zwierzętom" - wyliczyła dodając, że łącznie do budowy bariery zostanie wykorzystanych ponad 50 ton stali.

"Pomimo tego, że ustawa o zabezpieczeniu granicy państwowej zwolniła nas z obowiązku stosowania przepisów prawa zamówień publicznych, to staraliśmy się, aby wybór wykonawców na budowę był jak najbardziej transparentny, dlatego do negocjacji, jak i do złożenia ofert, zaprosiliśmy osiem firm i oferty, które zostały wyłonione, są ofertami najtańszymi spośród wszystkich złożonych" - podsumowała Gorzkowska.


Wąsik: umowy ws. budowy zapory na granicy będą udostępnione w internecie


Umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej będą udostępnione w internecie - przekazał wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Przedstawicielka SG wskazała natomiast, że kolejnym etapem budowy zapory będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej.

Na wtorkowej konferencji w resorcie wiceszef MSWiA poinformował, że Straż Graniczna podpisała trzy umowy dotyczące budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Jak przekazał, wszystkie najważniejsze decyzje w tym procesie były opiniowane przez specjalny zespół. "Umowy będą transparentne. W najbliższym czasie - to tylko kwestia techniczna zeskanowania - zostaną one umieszczone na stronach internetowych, tak, byście państwo mogli zapoznać się z ich szczegółami" - powiedział wiceminister.

Zastępca komendanta głównego Straży Granicznej bryg. SG Wioleta Gorzkowska przekazała natomiast, że kolejnym etapem budowy zapory będzie podpisanie umów dotyczących bariery elektronicznej. Jak wskazała, zadanie to zostanie powierzone innym wykonawcom, których jeszcze nie wybrano. "Aktualnie pracujemy nad opisem przedmiotu zamówienia i nad projektami umów. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli państwu przestawić wyniki w tym zakresie" - powiedziała.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W nocy grupa migrantów próbowała sforsować granicę polsko-białoruską

18.12.2021, 10:14

W nocy z piątku na sobotę (17/18.12) w okolicach Czeremchy w woj. podlaskim grupa agresywnych migrantów próbowała sforsować granicę polsko-białoruską - poinformowała Straż Graniczna. W okolicach Mielnika i Narewki uszkodzona została zapora z drutu.


Byliśmy w Puszczy Białowieskiej - tuż przy polsko-białoruskiej granicy [zdjęcia, wideo]

5.12.2021, 17:22

Dziennikarze Polskiego Radia Białystok po raz pierwszy od wprowadzenia przed trzema miesiącami stanu wyjątkowego mogli zobaczyć, jaka jest sytuacja tuż przy polsko-białoruskiej granicy. Wspólnie z patrolem Straży Granicznej pojechali w okolice Białowieży w samo serce Puszczy Białowieskiej.


Białoruskie służby prowadziły działania dywersyjne na granicy z Polską

4.12.2021, 12:25

Służby białoruskie prowadziły na granicy z Polską działania dywersyjne. W okolicach Michałowa wielokrotnie niszczyły zaporę techniczną znajdująca się w pasie granicznym – poinformowała w sobotę (4.12) w rozmowie z rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.


46 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

3.12.2021, 08:53

Ostatniej doby zanotowano 46 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w piątek (3.12) Straż Graniczna. Dodała, że funkcjonariusze SG wydali 9 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok