Radio Białystok | Wiadomości | W Kolnie można już naładować samochód elektryczny
Kierowcy samochodów elektrycznych mogą już korzystać z szybkiej ładowarki w Kolnie. Miejscy urzędnicy do jej zainstalowania przygotowywali się od kilku miesięcy.
Jak mówi burmistrz Kolna Andrzej Duda, ze względu na przepisy, łatwiej było nawiązać współpracę z zewnętrzną firmą, niż montować instalację samodzielnie.
Dogadaliśmy się w ten sposób, że my wydzierżawimy dwa stanowiska parkingowe i umożliwimy podłączenie się do naszej sieci energetycznej. Tak się stało i mamy szybką ładowarkę. Każdy, kto posiada zainstalowaną aplikację, a można to zrobić nawet na miejscu, przy ładowarce, może tutaj samochód naładować - informuje Andrzej Duda.
Kolno leży przy drodze na Mazury, dlatego ładowarka dla samochodów elektrycznych to także element promocji miasta. Bo jest to bardzo dobry argument, żeby się w Kolnie zatrzymać - dodaje Andrzej Duda:
Mamy dwa stanowiska do szybkiego ładowania samochodów przy urzędzie miasta, przy głównej trasie, która prowadzi ze środkowej i południowej Polski na Mazury, na Pisz, Giżycko i wielkie jeziora mazurskie. Ta ładowarka jest już umieszczona na mapach, także każdy kto ma samochód elektryczny może tak zaplanować trasę, żeby zatrzymać się w Kolnie - mówi burmistrz miasta.
Ze względu na moc paneli fotowoltaicznych, które są zainstalowane na urzędzie miasta, w słoneczne dni do ładowania samochodów będzie wykorzystywana czysta energia słoneczna.
Na realizację nowych dróg, które pozwolą ominąć Kolno, Ciechanowiec i Sokoły, samorząd naszego województwa dostanie ponad 140 ml zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
To będzie bardzo trudna inwestycja - tak o budowie ronda u zbiegu czterech ulic w Kolnie mówią przedstawiciele samorządów województwa, miasta, gminy i powiatu. Rondo połączy ulice Sobieskiego, Armii Krajowej, Krupki i Łąkową, a każdą zarządza inny samorząd.
Biogazownia jest zbyt droga dla miasta Kolno. Miejskiemu samorządowi nie udało się rozstrzygnąć przetargu na budowę instalacji, która wytwarzałaby energię i ciepło z gazu i biomasy.