Radio Białystok | Wiadomości | W gminie Sokoły powstanie pierwsza w Europie Rolnicza Dolina Wodorowa
Rolnicza Dolina Wodorowa ma powstać w gminie Sokoły. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Europie - podkreśla wójt Józef Zajkowski.
Projekt zakłada też szkolenia rolników, które mają pokazać potencjał tkwiący w energii wodoru.
Zobowiązaliśmy się do dekarbonizacji. Szukamy pomysłu jak wyjść z węgla, ze śladu węglowego i nawiązałem kontakt z firmą Nexus i firmą TÜV SÜD z Warszawy. Oni chcą, żebyśmy utworzyli Rolniczą Dolinę Wodorową. I nad tym rozpoczynamy pracę. Przede wszystkim nad szkoleniami przekonującymi, że wodór to nie jest taki diabeł straszny. Najpierw trzeba zmienić postrzeganie wodoru przez przeciętnego Kowalskiego - twierdzi Józef Zajkowski.
W ramach projektu powstanie także instalacja wytwarzająca wodór dzięki fotowoltaice.
Niedługo powstanie w centrum Sokół instalacja, która w drodze elektrolizy wody będzie wytwarzać wodór z fotowoltaiki. Będzie on mógł być wykorzystany w specjalnych ogniwach wodorowych do ogrzewania i do wytwarzania prądu. W okresie letnim, kiedy jest fotowoltaika i nadmiar prądu można będzie wytwarzać wodór z elektrolizy wody i ten wodór magazynowany w butlach, np. zimą wykorzystywać jako magazyn energii - podkreśla wójt Sokół.
Szkolenia dla rolników mają się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku.
W piątek (29.10) podpisano umowę o współpracy. Zgodnie z umową, spółka będzie wykorzystywała wiedzę naukowców uczelni m.in. do zmiany technologii w produkcji ciepła.
Panele fotowoltaiczne będą zasilały urządzenia do produkowania zielonego wodoru, który jako nośnik energii może służyć na przykład do ogrzewania domów. To śmiałe plany wójta gminy Sokoły, który stara się o budowę pierwszej w regionie farmy wodorowej.
To może być pierwsza taka instalacja w Polsce. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łomży, razem z Grupą Lotos chce stworzyć stację zasilania autobusów elektrycznych, która będzie wykorzystywała wodór zamiast tradycyjnych akumulatorów.