Radio Białystok | Wiadomości | Relacja między władzą komunistyczną a inteligencją - konferencja IPN w Białymstoku
W Białymstoku trwa ogólnopolska konferencja naukowa "Komunistyczny aparat represji wobec przedwojennej inteligencji polskiej". Historycy przez dwa dni dyskutują o relacjach między ówczesną władzą a przedstawicielami świata nauki i kultury.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
"Inteligencja jest z reguły wrogiem wszystkich totalitaryzmów, ale tuż po II wojnie światowej była po prostu potrzebna" - mówi Paweł Niziołek z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Z jednej strony środowiska inteligenckie były naturalnym obiektem zainteresowania bezpieki, zaś z drugiej strony, potencjał inteligencji był nowej władzy niezbędny do odrodzenia kraju zdewastowanego wojną. Potrzebni byli inżynierowie czy lekarze do odbudowy zniszczonego kraju, ale też na przykład prawnicy do pracy w sądownictwie i systemie represji.
Jak podkreśla prof. Włodzimierz Suleja z wrocławskiego oddziału IPN - XIX-wieczny i przedwojenny etos inteligencji przetrwał do dziś, ale był silnie "trzebiony" zarówno przez okupantów podczas II wojny światowej jak i powojennych komunistów.
Organizatorem ogólnopolskiej konferencji naukowej "Komunistyczny aparat represji wobec przedwojennej inteligencji polskiej" jest białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Cykl „#Pamięć Grudzień 70” Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego z Radia Gdańsk SA zdobył Grand Prix prezesa IPN IX ogólnopolskiego konkursu "Audycja historyczna roku". Nagrody wręczono we wtorek (23.11) po południu w IPN w Białymstoku.
Szczątki dwóch osób odnaleźli w Puszczy Knyszyńskiej archeolodzy z Instytutu Pamięci Narodowej.
Ma to być nie tylko sposób na urozmaicenie oczekiwania na autobus, ale też zachęta do poznawania Białegostoku. Na miejskich przystankach pojawią się tablice z informacjami o historii charakterystycznych miejsc znajdujących się w pobliżu.
Od soboty (18.09) otwarte dla zwiedzających jest Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - nowa instytucja kultury, która zajmuje się m.in. problematyką deportacji Polaków na Wschód. W sobotę muzeum czynne jest do godz. 23:00.