Radio Białystok | Wiadomości | Interaktywne lekcje "Misja historia" znów dostępne dla uczniów [zdjęcia]
autor: Monika Kalicka
Te lekcje historii były przebojem ubiegłorocznej jesieni, wzięło w nich udział około 5 tysięcy uczniów z podlaskich szkół podstawowych.
Właśnie wystartowała druga edycja lekcji pod hasłem "Misja historia". Projekt realizują znani z organizacji Pikniku Militarnego w Ogrodniczkach członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych "Czemu by nie".
Podobnie jak rok temu tematem jest "Wojna polsko-bolszewicka z 1920 roku", ale niektóre aspekty pokazywane są szerzej, położyliśmy nacisk m.in. na to, jak wyglądał pobór do wojska - mówi Artur Jankowski ze Stowarzyszenia.
Lekcje prowadzą nauczyciele historii, wspomagając się nagranymi wcześniej specjalnymi rekonstrukcjami z udziałem grup historycznych i harcerzy.
Rok temu nagrania odbywały się w okolicach Supraśla, w tym roku - w Piasecznie, skąd pochodzi współpracująca z nami grupa rekonstrukcyjna "Szare Szeregi" - wyjaśnia koordynatorka projektu Joanna Hernik.
Poza nagraniami interesującą częścią lekcji są też autentyczne rekwizyty - m.in. ciekawa kolekcja wojskowych pojazdów z karetką oraz szpital polowy z oryginalnym wyposażeniem.
Choć program jest zbliżony do ubiegłorocznego, do udziału w projekcie ponownie zgłosiło się kilka szkół, których uczniowie już korzystali z lekcji. To m.in. Szkoła Podstawowa nr 52 w Białymstoku, której nauczyciel Dariusz Szahidewicz mówi, że dzieci były zachwycone nowym wymiarem lekcji.
Rok temu wszystkie dzieci siedziały na nauczaniu zdalnym, a ten projekt był możliwością wyjścia do kina czy teatru, bo tak były odbierane te lekcje. Poza tym, dla dzieci był to swoisty wehikuł czasu, bardzo podobały im się oryginalne przedmioty sprzed wieku, były bardzo zainteresowane tym, jak się wtedy żyło, co zajmowało ich rówieśników w czasie wojny. I prosiły o więcej - wyjaśnia.
Na realizację projektu ponad 120 tys. zł przeznaczył Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Do udziału w "Misji Historia" można się zgłaszać do końca tygodnia mailowo: misjahistoria@gmail.com.