Radio Białystok | Wiadomości | Stanisław Żaryn: działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm
W ostatnich dniach służby białoruskie nie kryją się z działaniami agresywnymi wobec polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm – ocenił w czwartek (18.11) na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że w ostatnich dniach służby białoruskie nie kryją się z działaniami agresywnymi wobec polskich funkcjonariuszy i żołnierzy, a wzrastającą skalę ich agresji prezentują na bieżąco Straż Graniczna, MON i policja.
"Działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm!" – ocenił Żaryn.
Opublikował również informacje prezentowane przez polskie służby ostatnio w mediach społecznościowych, dotyczące działalności strony białoruskiej podczas kryzysu migracyjnego na granicy.
Widać ciągły ruch migrantów przy naszej granicy. Białoruś nie wycofała się z planu destabilizacji Polski – zaznaczył na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, opisując aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej.
"Widać ciągły ruch migrantów przy naszej granicy. Sytuacja wymaga ciągłego monitorowania. Niektórzy cudzoziemcy opuszczają obozowisko. Jednak większość cudzoziemców pozostaje na miejscu. Najbliższe dni będą nadal wymagające dla polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Białoruś nie wycofała się z planu destabilizacji Polski" – opisał aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej Żaryn.
Rzecznik dołączył na Twitterze dwa nagrania przedstawiające koczowisko po stronie białoruskiej. Widać na nich grupy cywilów, które znajdują się w pobliżu namiotów i ognisk. Niektórzy opuszczają to miejsce z pleckami i siatkami, a pojedyncze osoby udzielają wywiadów dziennikarzom.
Aktualnie #NaGranicy. Widać ciągły ruch migrantów przy naszej granicy. Sytuacja wymaga ciągłego monitorowania.
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) November 18, 2021
Niektórzy cudzoziemcy opuszczają obozowisko. 1/2 pic.twitter.com/5VPZhCxvK9
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.