Radio Białystok | Wiadomości | Straż Ochrony Kolei wspiera Straż Graniczną w walce z nielegalną imigracją
W związku z trwającym kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, Straż Ochrony Kolei zintensyfikowała współpracę ze Strażą Graniczną - przekazała Komenda Główna Straży Ochrony Kolei.
Jak zaznaczyli kolejarze, obszary kolejowe usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie przejść granicznych oraz środki transportu kolejowego stwarzają dogodne warunki do zachowania anonimowości, co powoduje, że osoby próbujące nielegalnie przekroczyć granicę często wybierają je w celu przedostania się z Republiki Białorusi na teren Unii Europejskiej.
W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa publicznego na obszarze kolejowym na granicy z Białorusią Straż Ochrony Kolei wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej prowadzi wzmożone działania, wykorzystując nowoczesne środki techniczne - dodali kolejarze.
Na wschodnią granicę, szczególnie na teren województwa podlaskiego zostały skierowane dodatkowe patrole funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z innych regionów kraju.
W obszarze planowanych działań uwzględnione zostały takie elementy jak zintensyfikowanie przepływu informacji pomiędzy służbami dyżurnymi właściwych terytorialnie jednostek Straży Ochrony Kolei i Straży Granicznej, ze szczególnym uwzględnieniem informacji dotyczących podejrzenia przekroczenia granic. W działaniach w obszarze przygranicznym funkcjonariusze SOK wykorzystują nowoczesny sprzęt techniczny, taki jak między innymi termowizory i noktowizory. Dodatkowo do zadań związanych z zabezpieczeniem granicy skierowane zostały specjalistyczne pojazdy Straży Ochrony Kolei - Mobilne Centra Monitoringu, wyposażone w kamery, w tym kamerę termowizyjną, umożliwiające stałe obserwowanie zagrożonych obszarów - wskazuje Komenda Głowna Straży Ochrony Kolei.
Jak informują kolejarze, "w trakcie prowadzonych intensywnie działań, funkcjonariuszom SOK wielokrotnie udało się ujawnić próby nielegalnego przekroczenia granicy przez imigrantów pochodzących m.in. z Ghany, Haiti, Iraku i Kuby". Funkcjonariusze SOK nie tylko sami ujmują osoby nielegalnie przekraczające granicę, ale również wykorzystując sprzęt termowizyjny ujawniają osoby nielegalnie przebywające na terenach kolejowych i przekazują informacje strażnikom granicznym.
Niezwłoczne przekazanie tych informacji do Straży Granicznej skutkowało ujęciem tych osób i udaremnieniem prób przedostania się grup nielegalnych imigrantów w głąb kraju - napisała Komenda Główna Straży Ochrony Kolei.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 5,5 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.