Radio Białystok | Wiadomości | Będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy

Będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy

8.11.2021, 19:30, akt. 21:49

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej od wtorku, od godz. 7:00 rano do odwołania zawieszony zostanie ruch graniczny na drogowym przejściu w Kuźnicy; zarówno osobowy, jak i towarowy - poinformowała w poniedziałek (08.11) Straż Graniczna.

Kontrole przed przejściem granicznym w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda
Kontrole przed przejściem granicznym w Kuźnicy, fot. Joanna Szubzda

Zawieszony ruch na przejściu granicznym

"W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od jutra, tj. 09.11, od godz. 7:00 rano będzie zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Podróżni powinni się kierować na przejścia graniczne w Terespolu i Bobrownikach" - przekazała na Twitterze Straż Graniczna.



Chor. SG Michał Tokarczyk z sekcji prasowej Komendy Głównej Straży Granicznej poinformował, że zawieszony zostanie ruch zarówno towarowy, jak i osobowy. Jak zaznaczył, przejście w Kuźnicy będzie zamknięte do odwołania. Rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska powiedziała, że przejście będzie zamknięte w obu kierunkach. Działać ma natomiast przejście kolejowe.

Wyjaśniła, że decyzja wynika z braku reakcji Białorusinów na prośby strony polskiej, aby zapobiegali oni nielegalnym przekroczeniom granicy. Jak dodała, stronę białoruską ostrzegano, że jeśli nie podejmą działań - przejście zostanie zamknięte.



Na południe od Kuźnicy po białoruskiej stronie przy granicy z Polską od poniedziałku przebywa duża grupa migrantów. Migranci próbowali sforsować granice, niszcząc zabezpieczenia i atakując polskich funkcjonariuszy. Może być tam od kilkuset do dwóch tysięcy osób. Resort obrony narodowej poinformował po  południu, że służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą  masową próbę sforsowania granicy. Mundurowi używali wobec forsujących  gazu łzawiącego. Obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy. Pilnują ich służby białoruskie.



Kryzys na granicy 




Chor. SG Tokarczyk, zapytany, jak może rozwinąć się ta sytuacja, zaznaczył, że Straż Graniczna zakłada każdy scenariusz. "Nie wiemy, czym służby białoruskie nas zaskoczą. Musimy powiedzieć jasno, że nic bez ich pozwolenia i aprobaty tam nie dzieje się samo. Każda sytuacja jest pod egidą służb białoruskich. Cudzoziemcy zostali przyprowadzeni przez te służby do linii granicy państwowej, rozbili obozowisko" - powiedział.

"My stoimy na straży naszej granicy i nie zamierzamy dopuszczać do jej przekroczenia. Pierwszą falę przetrwaliśmy i czekamy, co nastąpi za kilka chwil, co nastąpi w nocy. Jesteśmy dobrze przygotowani" - podkreślił strażnik  graniczny.


Podlaska SG: spodziewamy się większego ruchu na przejściach w Bobrownikach i Terespolu

"Generalnie prosimy podróżnych, aby się kierowali na Terespol albo na Bobrowniki. W tych miejscach będzie można przekraczać granicę. Natomiast liczymy się z tym, że oczywiście będzie większy ruch w takiej sytuacji na tych przejściach i na pewno podjęte zostaną wszelkie działania, żeby ta odprawa w miarę na bieżąco się odbywała" - powiedziała w poniedziałek wieczorem rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG Katarzyna Zdanowicz.

Pytana o bieżącą sytuację w rejonie Kuźnicy powiedziała, że osoby, które znajdują się po białoruskiej stronie granicy, rozbiły namioty, zorganizowały obóz. "Na razie nie dochodzi do jakiś sytuacji niebezpiecznych, czy prób siłowego forsowania granicy" - powiedziała Zdanowicz. 

"Każda noc to dla nas jest noc bardzo wytężonej, ciężkiej pracy, bo wtedy dochodzi do największej liczby prób przekroczenia granicy. Musimy pamiętać, że oprócz tego kawałka granicy (w rejonie Kuźnicy), gdzie mamy tak dużą kumulację tych osób, mamy jeszcze ponad 240 km granicy, którą też musimy ochraniać i pilnować każdego jej kilometra, żeby nie dochodziło do nielegalnego jej przekraczania" - powiedziała rzeczniczka odnosząc się do całego odcinka granicy z Białorusią ochranianego przez Podlaski Oddział Straży Granicznej.

O sytuacji w poniedziałek powiedziała, że służby zaobserwowały po białoruskiej stronie kilkadziesiąt przemieszczających się grup. "One nie zachowywały się w tak agresywny sposób jak ta w rejonie Kuźnicy. Zawsze byli gdzieś obok nich funkcjonariusze służb białoruskich i grupy te były odprowadzane gdzieś dalej, w głąb Białorusi" - dodała Zdanowicz.

POSG podała, że obecnie na odprawę na wyjazd na Białoruś przez przejście w Kuźnicy ciężarówki muszą czekać 11 godzin, na wjazd do Polski 7 godzin. W Bobrownikach ciężarówki na wyjazd na Białoruś muszą czekać 26 godzin, na wjazd - godzinę. Na obu przejściach w ciągu ostatniej zmiany (12 godzin) odprawiono po 223 samochody ciężarowe jadące na Białoruś.


Wiceszef MSWiA: zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy można traktować jako lekką sankcję wobec Białorusi

Zamknięcie przejścia granicznego w Kuźnicy można traktować jako lekką sankcję wobec Białorusi - oświadczył w poniedziałek wieczorem w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik był w poniedziałek gościem w Polsat News, gdzie został zapytany o sytuację na granicy polsko-białoruskiej, w tym m.in. decyzję o zawieszeniu ruchu towarowego i osobowego na przejściu granicznym w Kuźnicy.

Wiceszef MSWiA mówił, że "zamykamy przejście graniczne w Kuźnicy ze względów bezpieczeństwa". "Nie chcemy, aby przy tak ogromnej liczbie migrantów odbywał się ruch graniczy, gdzie stoją samochody w kolejce, gdzie może dochodzić do różnych niebezpiecznych sytuacji" - dodał.

Jak wyjaśnił, przejście zostanie zamknięte dopiero rano, aby te tiry, które dziś stoją w kolejce (….) mogły spokojnie przejechać przez przejście. Zaapelował także do kierowców, którzy planowali we wtorek przejechać przez to przejście, żeby wybrali inne - w Terespolu i Bobrownikach.

Wąsik odniósł się także do uwagi, że będzie to w jakiś sposób dotkliwe dla reżimu na Białorusi. "Są tylko trzy czynne przejścia polsko-białoruskie i każde takie przejście to +żyła+, którą płyną towary z i na Białoruś. Rzeczywiście można traktować w kategoriach lekkiej sankcji" – wskazał polityk. W ocenie Wąsika działania Łukaszenki powinny dać Europie do myślenia. "Czekamy na silne sankcje gospodarcze Unii wobec Białorusi" – zaznaczył.

Wąsik podkreślał, że nie wiadomo jak rozwinie się sytuacja na granicy w pobliżu Kuźnicy. "Strona białoruska bardzo dokładnie obserwuje to, co się dzieje na polskiej scenie politycznej. Myślę, że jeśli dojdzie do dużego szturmu, ponownego, czy w innej formie - to może dojść do tego 11 listopada" - uważa wiceszef MSWiA. "Właśnie dlatego, że owym czasie niektóre siły próbują robić w Polsce zadymę, próbują choćby przeszkadzać Marszowi Niepodległości. Wiemy, że ten dzień jest w Polsce gorący" - zauważył, podkreślając, że to święto państwowe. Zaapelował też, aby wszyscy, którzy będą chcieli dezorganizować ten marsz - tego dnia odpuścili sobie.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Ponad 20 osób protestowało przed Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku

8.11.2021, 19:16

Ponad 20 osób zebrało się w poniedziałek (08.11) przed Konsulatem Generalnym Republiki Białoruś w Białymstoku, aby wykazać swój sprzeciw przeciwko eskalacji przez reżim Aleksandra Łukaszenki kryzysu imigracyjnego na granicy polsko-białoruskiej.


prof. Daniel Boćkowski

8.11.2021, 17:45

"Takiego przesilenia jeszcze nie było. Widać, że władze białoruskie przygotowały się do tego bardzo solidnie. Trudno powiedzieć, co było zaplanowane. Na pewno przygotowywano coś bardzo medialnego" - mówił w Polskim Radiu Białystok profesor Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa.


Prezydent Andrzej Duda rozważa zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

8.11.2021, 17:03

Prezydent rozważa zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej; wpłynął między innymi wniosek ze strony Lewicy - poinformował w poniedziałek (08.11) szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.


MON: migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy [wideo]

8.11.2021, 16:54

Służbom MSWiA i żołnierzom udało się zatrzymać pierwszą masową próbę sforsowania granicy obecnie migranci rozbili obóz w rejonie Kuźnicy; są cały czas pilnowani przez białoruskie służby - poinformowało w poniedziałek (08.11) Ministerstwo Obrony Narodowej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok