Radio Białystok | Wiadomości | Będzie remont zniszczonego ogrodzenia na cmentarzu żydowskim w Białymstoku
Zniszczony jest fragment muru cmentarza żydowskiego przy ul. Wschodniej w Białymstoku. O sprawie wiedzą już miejscy urzędnicy.
Co prawda generalnego remontu nie będzie, ale urzędnicy zapewniają, że zajmą się sprawą. Chodzi o naprawę zniszczonego ogrodzenia. Z jednej z bram cmentarnych odpadł kilkumetrowy fragment muru.
Agnieszka Błachowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku zapewnia, że teren będzie posprzątany.
- Otrzymaliśmy informację o uszkodzeniu ogrodzenia cmentarza przy ul. Wschodniej. Firma zewnętrzna, która na zlecenia miasta zajmuje się bieżącym utrzymaniem tego obiektu, zabezpieczy i posprząta teren przy ogrodzeniu cmentarza - mówi Agnieszka Błachowska.
Jak dodaje, miasto nie zleci generalnego remontu ogrodzenia zabytkowej nekropolii.
- Jeżeli chodzi o gruntowny remont ogrodzenia cmentarza, to na razie miasto nie może ponieść kosztów inwestycyjnych związanych z takimi pracami, ponieważ toczy się postępowanie dotyczące przeniesienia na rzecz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej własności tej nieruchomości - informuje Agnieszka Błachowska.
Rozmowy o przeniesieniu praw własności cmentarza trwają od 2003 roku. Ostatni generalny remont ogrodzenia od ul. Wschodniej przeprowadzono w 2012 roku. Nekropolia powstała pod koniec XIX wieku.
To niezbędne prace, które mają poprawić wygląd jednego z najbardziej znanych zabytków w Białymstoku. Rozpoczął się remont ogrodzenia Pałacu Branickich przy głównej bramie wjazdowej.
XIX-wieczny żydowski cmentarz w Orli został oznakowany w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa. W ten sposób mają zostać upamiętnione wszystkie żydowskie nekropolie w kraju.
Odsłonięciem pamiątkowej tablicy w Tykocinie, złożeniem kwiatów i modlitwą w miejscu pamięci w lesie koło Łopuchowa uczczono w środę 80. rocznicę mordu około dwóch tysięcy Żydów z Tykocina. 25 i 26 sierpnia 1941 r. zostali oni rozstrzelani przez hitlerowców.
W poniedziałek (16.08) przypada 78. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie. Powstanie to historycy uważają za drugi pod względem wielkości - po Warszawie - zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.