Radio Białystok | Wiadomości | Rada Medyczna rekomenduje przyjęcie trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19
Rada Medyczna przy premierze rekomenduje wszystkim osobom pełnoletnim przyjęcie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, jednak nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych - wynika ze stanowiska Rady Medycznej.
"Rada Medyczna rekomenduje wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, podanie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19, nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych" - napisała Rada Medyczna w swoim stanowisku na stronie rządowej.
Ponadto Rada Medyczna rekomenduje, by takim osobom przedłużać ważności certyfikatu zaszczepienia do roku po przyjęciu dawki przypominającej.
Rada w połowie września wydała rekomendacje, by szczepionkę przypominającą ("booster") otrzymywały osoby powyżej 50 lat, jak również pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Wskazała wtedy, że takie osoby - zgodnie z dotychczasowymi danymi klinicznymi - powinny być szczepione jedną dawką preparatu mRNA.
Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 38 322 505 dawek – wynika z danych zamieszczonych we wtorek (19.10) na stronach rządowych.
Badania potwierdziły 3931 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Lubelszczyźnie i na Mazowszu. Zmarły 64 osoby z COVID-19 – podało we wtorek (19.10) Ministerstwo Zdrowia.
W pełni zaszczepione, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są w Polsce 19 728 692 osoby – podano w poniedziałek na rządowych stronach.
W regionie przybywa szkół i przedszkoli, które w całości przeszły na nauczanie zdalnie z powodu zakażeń koronawirusem.
Badania potwierdziły 1537 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, najwięcej na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Zmarły trzy osoby z COVID-19 – podało w poniedziałek (18.10) Ministerstwo Zdrowia.
Jako "niedobrą, poważną" ocenił w piątek (15.10) sytuację epidemiologiczną w województwie podlaskim wojewoda Bohdan Paszkowski. Po raz kolejny zaapelował o zachowywanie dystansu społecznego, noszenie maseczek i szczepienia, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju epidemii.