Radio Białystok | Wiadomości | "Bez promili na drodze" - program resocjalizacji dla skazanych za prowadzenie pod wpływem alkoholu
Ma uświadamiać skazanym nie tylko, jakie zachowania mogą doprowadzić do wypadku, ale też nauczyć ich pierwszej pomocy. Program "Bez promili na drodze" realizują, we współpracy z innymi instytucjami, pracownicy Zakładu Karnego w Białymstoku.
W Zakładzie Karnym w Białymstoku przebywa ponad 250 osadzonych - 31 proc. z nich to skazani za przestępstwa na drodze: jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków czy spowodowanie wypadku - informuje dyrektor białostockiego zakładu Małgorzata Błażewicz. Dlatego - jak mówi - program "Bez promili na drodze" jest bardzo potrzebny.
W środę (13.10) w Zakładzie Karnym podpisano porozumienie w sprawie tego programu między zakładem a Komendą Miejską Policji w Białymstoku, Grupą Ratowniczą "Nadzieja", Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i Inspekcją Transportu Drogowego w Białymstoku.
Jak mówiła Małgorzata Błażewicz, program realizowany jest w zakładzie od 2019 r. z dużym powodzeniem, a dzięki podpisanemu porozumieniu zostanie rozwinięty.
- Jest to program skierowany do skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w związku z popełnieniem przestępstwa komunikacyjnego. Bardzo często te przestępstwa popełniają osadzeni, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Działania, które chcemy jeszcze bardziej ukierunkować, związane są z instytucjami, które będą nam w realizacji tego programu pomagać - powiedziała dyrektor białostockiego zakładu karnego.
Program zakłada uczestnictwo skazanych w serii zajęć podzielonych na bloki tematyczne. Policja będzie opowiadać m.in. o ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowaniach na drodze, a także konsekwencjach prawnych. Ratownicy przeprowadzą szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, pracownicy WORD-u przybliżą uczestnikom zasady bezpieczeństwa na drodze, a inspektorzy opowiedzą o wpływie na bezpieczeństwo np. zmęczenia kierowcy.